Ciepłomierz — woj. opolskie
W połowie gmin w województwie opolskim mediana wskaźnika EP ze świadectw nie przekracza 141 kWh na metr kwadratowy rocznie (mediana z 71 gmin). Świadectwo wystawia się dla budynku albo dla pojedynczego lokalu — zestawienie obejmuje jedne i drugie. Stan na .
Czytaj EP razem z EK i z liczbą świadectw w wierszu — każda z tych liczb mówi co innego.Nie wiesz, co znaczą EP, EK i EU? Przeczytaj, jak czytać świadectwo energetyczne.
Wszystkie gminy według mediany EP
Widocznych gmin: 71 z 71
| Gmina | Powiat | Mediana EP kWh/(m²·rok) | Mediana EK kWh/(m²·rok) | Świadectw |
|---|---|---|---|---|
| gmina Lubsza | powiat brzeski | 65 | 44 | 323 |
| gmina Prószków | powiat opolski | 68 | 59 | 366 |
| gmina Dąbrowa | powiat opolski | 68 | 62 | 238 |
| gmina Chrząstowice | powiat opolski | 69 | 63 | 362 |
| gmina Turawa | powiat opolski | 70 | 69 | 446 |
| gmina Dobrzeń Wielki | powiat opolski | 76 | 82 | 379 |
| gmina Skarbimierz | powiat brzeski | 84 | 78 | 409 |
| gmina Komprachcice | powiat opolski | 89 | 79 | 328 |
| gmina Łubniany | powiat opolski | 92 | 82 | 265 |
| gmina Olszanka | powiat brzeski | 98 | 120 | 109 |
| gmina Gogolin | powiat krapkowicki | 98 | 95 | 360 |
| miasto Opole | Opole | 98 | 88 | 11 352 |
| gmina Popielów | powiat opolski | 98 | 103 | 140 |
| gmina Namysłów | powiat namysłowski | 102 | 90 | 1 287 |
| gmina Nysa | powiat nyski | 103 | 97 | 3 516 |
| gmina Krapkowice | powiat krapkowicki | 106 | 82 | 1 095 |
| gmina Skoroszyce | powiat nyski | 106 | 117 | 118 |
| gmina Rudniki | powiat oleski | 107 | 133 | 122 |
| gmina Ujazd | powiat strzelecki | 117 | 117 | 129 |
| gmina Głuchołazy | powiat nyski | 117 | 103 | 674 |
| gmina Zdzieszowice | powiat krapkowicki | 119 | 113 | 403 |
| gmina Izbicko | powiat strzelecki | 121 | 126 | 102 |
| gmina Reńska Wieś | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 121 | 100 | 228 |
| gmina Strzeleczki | powiat krapkowicki | 122 | 186 | 109 |
| gmina Bierawa | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 122 | 123 | 237 |
| gmina Olesno | powiat oleski | 125 | 107 | 497 |
| miasto Brzeg | powiat brzeski | 130 | 103 | 2 439 |
| gmina Ozimek | powiat opolski | 135 | 111 | 702 |
| gmina Tarnów Opolski | powiat opolski | 137 | 118 | 207 |
| gmina Jemielnica | powiat strzelecki | 138 | 126 | 114 |
| gmina Kluczbork | powiat kluczborski | 138 | 109 | 1 480 |
| gmina Paczków | powiat nyski | 139 | 140 | 230 |
| gmina Walce | powiat krapkowicki | 140 | 126 | 91 |
| miasto Kędzierzyn-Koźle | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 140 | 115 | 2 747 |
| gmina Praszka | powiat oleski | 141 | 125 | 300 |
| gmina Gorzów Śląski | powiat oleski | 141 | 149 | 118 |
| gmina Grodków | powiat brzeski | 142 | 127 | 415 |
| gmina Niemodlin | powiat opolski | 146 | 126 | 453 |
| gmina Prudnik | powiat prudnicki | 147 | 118 | 807 |
| gmina Strzelce Opolskie | powiat strzelecki | 149 | 117 | 1 021 |
| gmina Otmuchów | powiat nyski | 151 | 138 | 376 |
| gmina Pakosławice | powiat nyski | 152 | 178 | 71 |
| gmina Dobrodzień | powiat oleski | 153 | 114 | 229 |
| gmina Wilków | powiat namysłowski | 156 | 138 | 163 |
| gmina Leśnica | powiat strzelecki | 156 | 166 | 147 |
| gmina Głubczyce | powiat głubczycki | 163 | 139 | 672 |
| gmina Zawadzkie | powiat strzelecki | 165 | 112 | 294 |
| gmina Lewin Brzeski | powiat brzeski | 165 | 155 | 470 |
| gmina Kietrz | powiat głubczycki | 175 | 154 | 279 |
| gmina Tułowice | powiat opolski | 180 | 146 | 171 |
| gmina Lasowice Wielkie | powiat kluczborski | 181 | 220 | 107 |
| gmina Radłów | powiat oleski | 183 | 193 | 44 |
| gmina Kolonowskie | powiat strzelecki | 185 | 169 | 119 |
| gmina Łambinowice | powiat nyski | 187 | 153 | 119 |
| gmina Branice | powiat głubczycki | 192 | 186 | 161 |
| gmina Lubrza | powiat prudnicki | 196 | 168 | 74 |
| gmina Wołczyn | powiat kluczborski | 197 | 165 | 323 |
| gmina Świerczów | powiat namysłowski | 202 | 186 | 70 |
| gmina Głogówek | powiat prudnicki | 203 | 175 | 403 |
| gmina Byczyna | powiat kluczborski | 209 | 179 | 177 |
| gmina Korfantów | powiat nyski | 209 | 187 | 213 |
| gmina Domaszowice | powiat namysłowski | 213 | 217 | 74 |
| gmina Zębowice | powiat oleski | 232 | 304 | 45 |
| gmina Baborów | powiat głubczycki | 233 | 204 | 133 |
| gmina Murów | powiat opolski | 247 | 214 | 124 |
| gmina Kamiennik | powiat nyski | 255 | 280 | 75 |
| gmina Biała | powiat prudnicki | 266 | 225 | 297 |
| gmina Pawłowiczki | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 275 | 269 | 100 |
| gmina Pokój | powiat namysłowski | 289 | 279 | 98 |
| gmina Polska Cerekiew | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 306 | 254 | 96 |
| gmina Cisek | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 330 | 318 | 77 |
Częste pytania
- Co mówią świadectwa energetyczne w województwie opolskim?
- W połowie gmin w województwie opolskim mediana wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej (EP) nie przekracza 141 kWh na metr kwadratowy rocznie. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie z pojedynczych dokumentów — złożyło się na nią 40 519 świadectw wystawionych w 71 gminach.
- Czym różni się EP od EK i EU?
- EU to energia użytkowa: ile jej potrzeba, żeby zapewnić warunki użytkowania — ogrzewanie, ciepłą wodę i pozostałe potrzeby objęte świadectwem. EK to energia końcowa, czyli ta dostarczona do budynku albo lokalu, z uwzględnieniem sprawności instalacji. EP dolicza do niej nakłady nieodnawialnej energii pierwotnej związane z wytworzeniem i dostarczeniem nośnika, więc rośnie przy nośnikach o wysokim wskaźniku nakładu, a maleje przy niskim. Żaden z trzech wskaźników nie jest odczytem zużycia z licznika ani prognozą rachunku.
- Czy niska mediana EP znaczy, że w gminie są nowe domy?
- Sama mediana EP tego nie rozstrzyga. Świadectwo wystawia się przy sprzedaży, wynajmie i dla nowych budynków, więc zestawienie opisuje nieruchomości, które trafiły na rynek albo właśnie powstały — nie całą zabudowę gminy. O jej wieku mówiłyby dopiero dane o samych budynkach i ich instalacjach, których świadectwo nie podaje.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Bo mediana z kilku świadectw opisuje te kilka nieruchomości, a nie gminę. Publikujemy wiersz dopiero od 10 świadectw z wypełnionym wskaźnikiem EP. Próg odsiewa małą próbę, ale nie czyni pozostałych wyników reprezentatywnymi: wynik opisuje dostępne świadectwa, a nie wszystkie budynki i lokale w gminie.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Świadectwo wystawia się dla całego budynku albo dla pojedynczego lokalu i liczymy oba rodzaje razem. Nie rozdzielamy dokumentów po roku wystawienia ani po tym, czy ich ważność już minęła, a kolejne świadectwa tej samej nieruchomości liczą się osobno. Wskaźniki pochodzą z obliczeń w świadectwie, nie z pomiaru zużycia.
Jak cytować
Jak cytować: „Ciepłomierz — woj. opolskie”, Landeva, sierpień 2026, https://landeva.pl/cieplomierz/opolskie — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.