Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Jemielnica

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 138 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 114 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat strzelecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Jemielnica

Granice: Gmina Jemielnica
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Jemielnica. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat strzelecki 86 zł/m²
woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
18 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat strzelecki — mediana 86 zł/m²; woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 18 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Jemielnica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Plany miejscowe
15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat strzelecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Jemielnica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzelecki) to 86 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 120 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
86 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Typowy przedział cen od, powiat
55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Typowy przedział cen do, powiat
120 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Transakcje, powiat
54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)

Energia budynków

W gminie Jemielnica mediana EP ze świadectw energetycznych to 138 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 114 świadectw).
Mediana EP
138 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
114 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Jemielnica na przyłączenie do sieci czeka 468 MW nowych źródeł — to 17. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
468,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
322,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
146,3 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Jemielnica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 35 spraw budowlanych, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 31,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
21 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
35 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
35 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Jemielnica dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 16 projektów, w tym 1 inwestycję. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
16 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jemielnica
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
15 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 16 projektów
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Jemielnica ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 62 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
62,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
2,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
71 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Jemielnica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,4% powierzchni gminy, a 66,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Jemielnica W gminie Jemielnica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,4% powierzchni gminy, a 66,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
66,7 % 74 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
111 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Jemielnica uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 62 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,1%
Zdających
62 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Jemielnica Język polski: wynik 67,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Jemielnica Matematyka: wynik 45,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Jemielnica Język angielski: wynik 69,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Jemielnica podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 441 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 008 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,7 mln zł przy dochodach 59,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
441 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 008 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31,3%
Podatek od środków transportowych
16 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 62 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
59,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
50,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
8,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Jemielnica najlepsza pozycja to 298. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
505 z 2 451 gmin w kraju · 12. z 69 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 744 z 2 479 gmin w kraju · 36. z 71 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
298 z 2 301 gmin w kraju · 10. z 69 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 99,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Jemielnica w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2017-10-04.
Akty planistyczne
15 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Jemielnica ma plan ogólny?
W gminie Jemielnica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jemielnica?
W gminie Jemielnica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzelecki) to 86 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 120 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jemielnica?
W gminie Jemielnica w roku 2025 oddano do użytku 1,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Jemielnica?
W gminie Jemielnica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 35 spraw budowlanych, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 31,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jemielnica?
W gminie Jemielnica mediana EP ze świadectw energetycznych to 138 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 114 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Jemielnica?
W gminie Jemielnica na przyłączenie do sieci czeka 468 MW nowych źródeł — to 17. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jemielnica?
W gminie Jemielnica w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2017-10-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.