Gmina Ujazd
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 129 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat strzelecki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Ujazd planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 30.- Plany miejscowe
- 30 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,8 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat strzelecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Ujazd mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzelecki) to 86 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 120 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 86 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 120 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
- Transakcje, powiat
- 54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Energia budynków
W gminie Ujazd mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 129 świadectw).- Mediana EP
- 117 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 129 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Ujazd na przyłączenie do sieci czeka 468 MW nowych źródeł — to 17. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 468,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 322,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 146,3 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Ujazd w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 58 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 18 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 58 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 58 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Ujazd dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ujazd
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 4,7 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ujazd
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 19 projektów, w tym 2 w całości w gminie Ujazd: 4,7 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Ujazd ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,2 na 1000 mieszkańców (2024), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 76 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 76 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 2,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2024
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 76 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Ujazd ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,8% powierzchni gminy, a 35,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 35 % 28 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 80 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Ujazd uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 46,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 69 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 46,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,1%
- Zdających
- 69 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 53,5 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 40,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Ujazd podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 249 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 008 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,8 mln zł przy dochodach 59,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 2 249 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 008 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 48,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31,3%
- Podatek od środków transportowych
- 146 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 62 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 59,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 56,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Ujazd najlepsza pozycja to 298. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,8 %, 2024 r.).- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 434 z 2 479 gmin w kraju · 26. z 71 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 298 z 2 301 gmin w kraju · 10. z 69 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 99,8 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Ujazd ma plan ogólny?
- W gminie Ujazd planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 30.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ujazd?
- W gminie Ujazd mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzelecki) to 86 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 120 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ujazd?
- W gminie Ujazd w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Ujazd?
- W gminie Ujazd w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 58 spraw budowlanych, w tym 18 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ujazd?
- W gminie Ujazd mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 129 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Ujazd?
- W gminie Ujazd na przyłączenie do sieci czeka 468 MW nowych źródeł — to 17. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ujazd?
- W gminie Ujazd nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.