Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kolonowskie

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 185 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat strzelecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Kolonowskie

Granice: Gmina Kolonowskie
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kolonowskie. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat strzelecki 86 zł/m²
woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
18 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat strzelecki — mediana 86 zł/m²; woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 18 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kolonowskie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
13,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat strzelecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kolonowskie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzelecki) to 86 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 120 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
86 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Typowy przedział cen od, powiat
55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Typowy przedział cen do, powiat
120 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)
Transakcje, powiat
54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzelecki)

Energia budynków

W gminie Kolonowskie mediana EP ze świadectw energetycznych to 185 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
Mediana EP
185 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
119 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Kolonowskie na przyłączenie do sieci czeka 468 MW nowych źródeł — to 17. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
468,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
322,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
146,3 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Kolonowskie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 29 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 9,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
29 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
29 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kolonowskie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kolonowskie
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
6,5 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kolonowskie

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 18 projektów, w tym 2 w całości w gminie Kolonowskie: 2,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Kolonowskie: 3,9 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kolonowskie ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 67 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
66,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
4,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
78 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kolonowskie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,8% powierzchni gminy, a 62,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kolonowskie W gminie Kolonowskie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,8% powierzchni gminy, a 62,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
62,8 % 54 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
86 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kolonowskie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 57 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,1%
Zdających
57 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
73,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kolonowskie Język polski: wynik 66,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,4% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kolonowskie Matematyka: wynik 58,4% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 73,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kolonowskie Język angielski: wynik 73,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kolonowskie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 008 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,6 mln zł przy dochodach 47,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 008 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 008 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
33,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31,3%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 62 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
47,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
41,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
5,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kolonowskie najlepsza pozycja to 345. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
345 z 2 451 gmin w kraju · 9. z 69 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 4,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 378 z 2 479 gmin w kraju · 24. z 71 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 176 z 2 301 gmin w kraju · 52. z 69 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 13,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kolonowskie w dziennikach urzędowych ogłoszono 16 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-04.
Akty planistyczne
16 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kolonowskie ma plan ogólny?
W gminie Kolonowskie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kolonowskie?
W gminie Kolonowskie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzelecki) to 86 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 120 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kolonowskie?
W gminie Kolonowskie w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kolonowskie?
W gminie Kolonowskie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 29 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 9,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kolonowskie?
W gminie Kolonowskie mediana EP ze świadectw energetycznych to 185 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Kolonowskie?
W gminie Kolonowskie na przyłączenie do sieci czeka 468 MW nowych źródeł — to 17. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kolonowskie?
W gminie Kolonowskie w dziennikach urzędowych ogłoszono 16 aktów planistycznych, ostatni 2026-03-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.