Gmina Baborów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 233 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 133 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat głubczycki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Baborów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.- Plany miejscowe
- 4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 45 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat głubczycki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Baborów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat głubczycki) to 77 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 34 a 121 zł/m² (55 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 77 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat głubczycki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 34 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat głubczycki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 121 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat głubczycki)
- Transakcje, powiat
- 55 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat głubczycki)
Energia budynków
W gminie Baborów mediana EP ze świadectw energetycznych to 233 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 133 świadectw).- Mediana EP
- 233 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 133 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Baborów na przyłączenie do sieci czeka 160 MW nowych źródeł — to 55. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 159,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 115 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 44,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Baborów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 23,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 10 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 26 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 26 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Baborów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 5 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Baborów
- Inwestycje
- 5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 299 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Baborów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 8 projektów, w tym 1 w całości w gminie Baborów: 299 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Baborów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 47 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 46,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -6,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 99 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Baborów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,3% powierzchni gminy, a 64,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 4,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 64,1 % 75 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 117 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Baborów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 47,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 47 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 50,2%
- Zdających
- 24 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 52 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 42,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 72 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Baborów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 626 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (681 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,3 mln zł przy dochodach 46,9 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 626 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 681 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,6%
- Podatek od środków transportowych
- 43 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 46,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 49,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -2,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- -1,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Baborów najlepsza pozycja to 758. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (45,0 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 202 z 2 451 gmin w kraju · 66. z 69 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — −6,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 206 z 2 479 gmin w kraju · 63. z 71 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 758 z 2 301 gmin w kraju · 30. z 69 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 45,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Baborów w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2023-02-14.- Akty planistyczne
- 8 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXVIII/370/23 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 9 lutego 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Baborów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VI.743.34.2015.KB Wojewody Opolskiego z dnia 26 czerwca 2015 r. w sprawie stweirdzenia nieważności części uchwały nr VI-54/15 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla trenów lokalizacji farmy wiatrowej na gruntach miasta Baborów oraz wsi Raków, Dziećmarów i Sułków
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VI.743.35.2015.KB Wojewody Opolskiego z dnia 26 czerwca 2015 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr VI-58/15 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów lokalizacji farmy wiatrowej na gruntach miasta Baborów oraz wsi Dzielów, Raków, Księże Pole i Tłustomosty
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VI.743.36.2015.KB Wojewody Opolskiego z dnia 26 czerwca 2015 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr VI-56/15 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla trenów lokalizacji farmy wiatrowej na gruntach miasta Baborów oraz wsi Boguchwałów, Sucha Psina, Czerwonków i Dzielów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VI-54/15 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów lokalizacji farmy wiatrowej na gruntach miasta Baborów oraz wsi Raków, Dziećmarów i Sułków
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VI-56/15 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów lokalizacji farmy wiatrowej na gruntach miasta Baborów oraz wsi Boguchwałów, Sucha Psina, Czerwonków i Dzielów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VI-58/15 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów lokalizacji farmy wiatrowej na gruntch miasta Baborów oraz wsi Dzielów, Raków, Księże Pole i Tłustomosty
- · plan miejscowy · Uchwała Nr IX – 105/11 Rady Miejskiej w Baborowie z dnia 12 lipca 2011 r. w sprawie: zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy obejmującego obszar w granicach administracyjnych miasta Baborowa
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Baborów ma plan ogólny?
- W gminie Baborów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Baborów?
- W gminie Baborów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat głubczycki) to 77 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 34 a 121 zł/m² (55 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Baborów?
- W gminie Baborów w roku 2025 oddano do użytku 0,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Baborów?
- W gminie Baborów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 23,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Baborów?
- W gminie Baborów mediana EP ze świadectw energetycznych to 233 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 133 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Baborów?
- W gminie Baborów na przyłączenie do sieci czeka 160 MW nowych źródeł — to 55. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Baborów?
- W gminie Baborów w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2023-02-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.