Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lubsza

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 65 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 323 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat brzeski stan na

Sprawdź działkę — gmina Lubsza

Granice: Gmina Lubsza
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lubsza. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat brzeski 124 zł/m²
woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
29 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat brzeski — mediana 124 zł/m²; woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 29 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Lubsza planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Plany miejscowe
7 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
94 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat brzeski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Lubsza mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat brzeski) to 124 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 139 zł/m² (66 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
124 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)
Typowy przedział cen od, powiat
89 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)
Typowy przedział cen do, powiat
139 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)
Transakcje, powiat
66 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat brzeski)

Energia budynków

W gminie Lubsza mediana EP ze świadectw energetycznych to 65 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 323 świadectw).
Mediana EP
65 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
323 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Lubsza na przyłączenie do sieci czeka 828 MW nowych źródeł — to 8. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
828 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
557,5 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
270,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Lubsza w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 62 sprawy budowlane, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — o 18,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
43 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
62 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
62 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lubsza dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lubsza
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
5,1 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lubsza

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 11 projektów, w tym 2 w całości w gminie Lubsza: 5,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Lubsza: 59 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lubsza ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +9,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 42 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
42,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
9,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
123 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lubsza ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,5% powierzchni gminy, a 60,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lubsza W gminie Lubsza ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,5% powierzchni gminy, a 60,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
60,7 % 133 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
219 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lubsza uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 66 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,4%
Zdających
66 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
54 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lubsza Język polski: wynik 64,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lubsza Matematyka: wynik 54,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lubsza Język angielski: wynik 72,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lubsza podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 579 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (847 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,7 mln zł przy dochodach 62,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
579 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 847 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,9%
Podatek od środków transportowych
27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
62,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
64,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lubsza najlepsza pozycja to 157. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (6,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
166 z 2 451 gmin w kraju · 4. z 69 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 9,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
157 z 2 479 gmin w kraju · 1. z 71 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
503 z 2 301 gmin w kraju · 16. z 69 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 94,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Lubsza w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2024-09-04.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lubsza ma plan ogólny?
W gminie Lubsza planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lubsza?
W gminie Lubsza mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat brzeski) to 124 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 139 zł/m² (66 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lubsza?
W gminie Lubsza w roku 2025 oddano do użytku 6,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lubsza?
W gminie Lubsza w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 62 sprawy budowlane, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — o 18,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lubsza?
W gminie Lubsza mediana EP ze świadectw energetycznych to 65 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 323 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Lubsza?
W gminie Lubsza na przyłączenie do sieci czeka 828 MW nowych źródeł — to 8. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lubsza?
W gminie Lubsza w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2024-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.