Gmina Radłów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 183 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat oleski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-19)
W gminie Radłów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 183 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw).- Mediana EP
- 183 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 44 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 254 MW nowych źródeł — to 35. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 253,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 177,9 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 75,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 24 sprawy budowlane, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 13 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 24 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 24 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Radłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 5 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radłów
- Inwestycje
- 5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 4,1 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radłów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 12 projektów, w tym 2 w całości w gminie Radłów: 4,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Radłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 34 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 33,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -9,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 82 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Radłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,8% powierzchni gminy, a 50,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 6,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 50,4 % 59 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 117 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Radłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 37 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,6%
- Zdających
- 37 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 61,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 47,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Radłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 388 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (563 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,6 mln zł przy dochodach 31,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 388 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 563 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 18,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,6%
- Podatek od środków transportowych
- 23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 31,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 30,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,6 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 5,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Radłów najlepsza pozycja to 1859. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 380 z 2 451 gmin w kraju · 68. z 69 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −9,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 859 z 2 479 gmin w kraju · 41. z 71 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 190 z 2 301 gmin w kraju · 69. z 69 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-19.- Akty planistyczne
- 4 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr 160/XXX/2026 Rady Gminy Radłów z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Radłów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 19/III/2024 Rady Gminy Radłów z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie ewidencyjnym Ligota Oleska
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.56.2022.AB Wojewody Opolskiego z dnia 9 sierpnia 2022 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr 237/XXXIII/2022 Rady Gminy Radłów z 29 czerwca 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- · plan miejscowy · Uchwała Nr 237/XXXIII/2022 Rady Gminy Radłów z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Radłów ma plan ogólny?
- W gminie Radłów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radłów?
- W gminie Radłów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radłów?
- W gminie Radłów w roku 2025 oddano do użytku 1,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Radłów?
- W gminie Radłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 24 sprawy budowlane, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radłów?
- W gminie Radłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 183 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radłów?
- W gminie Radłów na przyłączenie do sieci czeka 254 MW nowych źródeł — to 35. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radłów?
- W gminie Radłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-19.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.