Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Suraż

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat białostocki stan na

Sprawdź działkę — gmina Suraż

Granice: Gmina Suraż
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Suraż. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat białostocki 184 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat białostocki — mediana 184 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-03)

Uchwała nr XXIV/123/2026 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Suraż

W gminie Suraż plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat białostocki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Suraż mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat białostocki) to 184 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 299 zł/m² (254 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
184 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)
Typowy przedział cen od, powiat
102 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)
Typowy przedział cen do, powiat
299 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)
Transakcje, powiat
254 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)

Energia budynków

W gminie Suraż mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw).
Mediana EP
55 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
52 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Suraż w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
6 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
18 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
16 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Suraż dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Suraż
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 7 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Suraż ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 25 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
24,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
96 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Suraż ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,2% powierzchni gminy, a 64,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Suraż W gminie Suraż ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,2% powierzchni gminy, a 64,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
64,9 % 50 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
77 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Suraż uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 17 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
50,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,6%
Zdających
17 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
55,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 55,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Suraż Język polski: wynik 55,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 45,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Suraż Matematyka: wynik 45,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 67,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Suraż Język angielski: wynik 67,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Suraż podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 635 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (775 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 202 tys. zł przy dochodach 21,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 635 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 775 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
44,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,7%
Podatek od środków transportowych
10 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
21,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
21,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
202 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Suraż najlepsza pozycja to 739. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
739 z 2 451 gmin w kraju · 28. z 118 gmin w województwie · 11. z 16 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 984 z 2 479 gmin w kraju · 80. z 119 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 951 z 2 301 gmin w kraju · 80. z 112 gmin w województwie · 12. z 15 gmin w powiecie — 0,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Suraż w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-09-03.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Suraż ma plan ogólny?
W gminie Suraż plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Suraż?
W gminie Suraż mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat białostocki) to 184 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 299 zł/m² (254 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Suraż?
W gminie Suraż w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Suraż?
W gminie Suraż w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Suraż?
W gminie Suraż mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Suraż?
W gminie Suraż w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-09-03.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.