Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie dolnośląskim
W połowie gmin w województwie dolnośląskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 53,6% (egzamin w roku 2026, 151 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Siechnice | 71,4 | 83,9 | 347 |
| Kobierzyce | 68,9 | 83,5 | 329 |
| Wrocław | 68,1 | 80,6 | 5 347 |
| Długołęka | 67,0 | 81,5 | 486 |
| Czernica | 62,9 | 79,7 | 248 |
| Wisznia Mała | 62,7 | 80,1 | 102 |
| Kąty Wrocławskie | 62,5 | 78,0 | 319 |
| Żórawina | 62,1 | 81,3 | 130 |
| Oborniki Śląskie | 61,5 | 75,0 | 182 |
| Ścinawa | 61,4 | 68,4 | 92 |
| Oleśnica | 61,0 | 74,9 | 396 |
| Kunice | 60,5 | 70,9 | 71 |
| Osiecznica | 60,5 | 69,6 | 53 |
| Oława | 60,4 | 73,8 | 344 |
| Jelcz-Laskowice | 60,4 | 74,3 | 239 |
| Lubin | 60,3 | 77,1 | 760 |
| Miękinia | 60,0 | 80,2 | 213 |
| Jaworzyna Śląska | 59,8 | 75,0 | 83 |
| Strzelin | 59,6 | 73,5 | 195 |
| Marcinowice | 58,9 | 62,6 | 47 |
| Dzierżoniów | 58,7 | 74,9 | 251 |
| Środa Śląska | 58,5 | 69,3 | 213 |
| Trzebnica | 58,5 | 72,8 | 277 |
| Oława | 58,4 | 69,7 | 107 |
| Jelenia Góra | 58,3 | 74,0 | 601 |
| Męcinka | 58,2 | 65,9 | 40 |
| Bolesławiec | 58,2 | 70,6 | 117 |
| Bierutów | 58,1 | 69,5 | 78 |
| Szklarska Poręba | 58,1 | 64,9 | 43 |
| Leśna | 57,9 | 71,8 | 53 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Kamieniec Ząbkowicki | 48,0 | 60,9 | 59 |
| Chojnów | 47,9 | 57,0 | 61 |
| Przeworno | 47,8 | 64,6 | 31 |
| Wińsko | 47,8 | 61,4 | 65 |
| Jawor | 47,6 | 67,6 | 191 |
| Zagrodno | 47,2 | 59,4 | 42 |
| Kondratowice | 47,1 | 67,0 | 31 |
| Ziębice | 47,1 | 58,7 | 129 |
| Lwówek Śląski | 46,9 | 65,5 | 170 |
| Łagiewniki | 46,9 | 58,3 | 67 |
| Warta Bolesławiecka | 46,8 | 57,7 | 74 |
| Boguszów-Gorce | 46,8 | 68,3 | 92 |
| Jedlina-Zdrój | 46,7 | 60,1 | 37 |
| Świeradów-Zdrój | 46,2 | 51,3 | 48 |
| Gromadka | 46,2 | 68,5 | 37 |
| Niechlów | 46,0 | 58,8 | 41 |
| Brzeg Dolny | 45,9 | 61,4 | 165 |
| Zawonia | 45,9 | 62,0 | 53 |
| Piława Górna | 45,4 | 59,4 | 50 |
| Mirsk | 44,8 | 60,9 | 47 |
| Niemcza | 44,7 | 64,6 | 42 |
| Siekierczyn | 44,6 | 66,7 | 36 |
| Lubań | 44,5 | 64,6 | 45 |
| Kotla | 44,4 | 63,4 | 39 |
| Bardo | 44,3 | 55,1 | 35 |
| Lubomierz | 43,9 | 60,4 | 48 |
| Szczytna | 43,0 | 64,3 | 59 |
| Lądek-Zdrój | 42,7 | 58,1 | 57 |
| Złotoryja | 41,7 | 51,7 | 67 |
| Nowa Ruda | 38,4 | 64,6 | 126 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie dolnośląskim?
- W połowie gmin w województwie dolnośląskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 53,6 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 151 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 18 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.