Gmina Strzelin
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 151. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat strzeliński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-03)
W gminie Strzelin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 151.- Plany miejscowe
- 151 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat strzeliński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Strzelin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzeliński) to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 85 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 62 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 118 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
- Transakcje, powiat
- 36 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
Energia budynków
W gminie Strzelin mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 271 świadectw).- Mediana EP
- 97 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 271 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Strzelin na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 92,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 30 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 62,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Strzelin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 147 spraw budowlanych, w tym 104 sprawy o dom jednorodzinny — o 52,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 104 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 147 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 147 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Strzelin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 13 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 18 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Strzelin
- Inwestycje
- 13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 29,6 mln zł z 13 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Strzelin
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 13 projektów, w tym 9 w całości w gminie Strzelin: 14,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 3 w całości w gminie Strzelin: 7,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Strzelin: 7,3 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Strzelin ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 124 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 124,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 2,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 132 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Strzelin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,3% powierzchni gminy, a 41,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 2,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 41,3 % 71 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 172 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Strzelin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 195 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,9%
- Zdających
- 195 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 65,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 53,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 73,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Strzelin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 268 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (586 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 7,5 mln zł przy dochodach 184,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 268 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 586 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 29,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
- Podatek od środków transportowych
- 42 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 184,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 191,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -7,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 892 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Strzelin najlepsza pozycja to 498. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 498 z 2 451 gmin w kraju · 45. z 167 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 584 z 2 479 gmin w kraju · 49. z 169 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Strzelin w dziennikach urzędowych ogłoszono 175 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-23.- Akty planistyczne
- 175 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PNK-N.4121.127.17.2026.MS6 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 22 lipca 2026 r. stwierdzające nieważność § 22 uchwały nr XXXIV/359/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Karszów (dz. nr 35/1) oraz załącznika graficznego do uchwały w zakresie terenu o symbolu 1RZP
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PNK-N.4131.127.13.2026.MS6 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 16 lipca 2026 r. stwierdzające nieważność § 18 ust. 4 pkt 7 lit. b we fragmencie „wiat” uchwały nr XXXIV/355/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości BROŻEC
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXVII/372/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Strzelin
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 23 czerwca 2026 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Miejskiej Strzelina nr XXXIII/333/26 z dnia 28 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Gościęcice (dz. nr 189/3)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/360/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Biały Kościół (dz. nr 68/21)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/359/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Karszów (dz. nr 35/1)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/356/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Biedrzychów (dz.nr 31 i 271)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/355/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości BROŻEC
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/357/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Pęcz (dz. nr 134)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/358/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Szczawin (dz. nr 232/22, 232/20)
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Strzelin ma plan ogólny?
- W gminie Strzelin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 151.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Strzelin?
- W gminie Strzelin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzeliński) to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Strzelin?
- W gminie Strzelin w roku 2025 oddano do użytku 3,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Strzelin?
- W gminie Strzelin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 147 spraw budowlanych, w tym 104 sprawy o dom jednorodzinny — o 52,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Strzelin?
- W gminie Strzelin mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 271 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Strzelin?
- W gminie Strzelin na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Strzelin?
- W gminie Strzelin w dziennikach urzędowych ogłoszono 175 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-23.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.