Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat strzeliński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. dolnośląskie stan na

Sprawdź działkę — powiat strzeliński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat strzeliński 85 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
37 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat strzeliński — mediana 85 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 37 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Strzelin (2026-07-03)

Uchwała nr XXXVII/372/26 Rady Miejskiej Strzelina z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Strzelin

W powiecie strzelińskim plan ogólny ma 1 gmina z 5 — to 20%, a planów miejscowych widzę 243.
Gminy z planem ogólnym
1 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
243 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie strzelińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
85 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
62 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
118 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
36 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie strzelińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 809 świadectw).
Mediana EP
139 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 809 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie strzelińskim na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
92,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
30 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
62,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie strzelińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 270 spraw budowlanych, w tym 192 sprawy o dom jednorodzinny — o 52,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
192 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
270 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
267 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie strzelińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 50 projektów, w tym 25 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
50 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie strzelińskim
Inwestycje
25 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
25 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
60,1 mln zł z 32 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie strzelińskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 45 projektów, w tym 28 w całości w powiecie strzelińskim: 45,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie strzelińskim: 7,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie strzelińskim: 7,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie strzelińskim bezrobocie to 12,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 897 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
12,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 897 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 898 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
4 310 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie strzelińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 356 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
356 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat strzeliński Język polski: wynik 62,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat strzeliński Matematyka: wynik 49,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat strzeliński Język angielski: wynik 70,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie strzelińskim najlepsza pozycja to 56. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
77 z 243 powiatów w kraju · 10. z 20 powiatów w województwie — −0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
56 z 258 powiatów w kraju · 6. z 22 powiatów w województwie — 2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
168 z 380 powiatów w kraju · 2. z 30 powiatów w województwie — 31,5 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie strzelińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 370 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-07.
Akty planistyczne
370 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie strzelińskim ma plan ogólny?
W powiecie strzelińskim plan ogólny ma 1 gmina z 5 — to 20%, a planów miejscowych widzę 243.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie strzelińskim?
W powiecie strzelińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie strzelińskim?
W powiecie strzelińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie strzelińskim?
W powiecie strzelińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 270 spraw budowlanych, w tym 192 sprawy o dom jednorodzinny — o 52,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie strzelińskim?
W powiecie strzelińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 809 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie strzelińskim?
W powiecie strzelińskim na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie strzelińskim?
W powiecie strzelińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 370 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-07.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.