Powiat lubiński
Mediana ceny gruntu budowlanego to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. dolnośląskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Lubin (2026-08-27)
W powiecie lubińskim plan ogólny ma 2 gminy z 4 — to 50%, a planów miejscowych widzę 137.- Gminy z planem ogólnym
- 2 z 4 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 137 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie lubińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 100 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 70 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 272 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 98 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie lubińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 8 264 świadectw).- Mediana EP
- 95 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 8 264 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 4 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Przyłączenia OZE
W powiecie lubińskim na przyłączenie do sieci czeka 1 212 MW nowych źródeł — to 2. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.- Moc w kolejce
- 1 211,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II
- 1 146,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III
- 65,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
Budowy
W powiecie lubińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 457 spraw budowlanych, w tym 328 spraw o dom jednorodzinny — o 16,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 328 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 457 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 455 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie lubińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 46 projektów, w tym 21 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 46 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie lubińskim
- Inwestycje
- 21 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 24 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 177,5 mln zł z 26 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie lubińskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 36 projektów, w tym 19 w całości w powiecie lubińskim: 169,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 5 w całości w powiecie lubińskim: 3,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie lubińskim: 4,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie lubińskim: 704 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie lubińskim bezrobocie to 5,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 14 874 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 5 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 14 874 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 6 210 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 2 624 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie lubińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 053 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 053 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 55,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 74,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie lubińskim najlepsza pozycja to 58. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 58 z 243 powiatów w kraju · 7. z 20 powiatów w województwie — 0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 78 z 258 powiatów w kraju · 7. z 22 powiatów w województwie — 2,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 321 z 380 powiatów w kraju · 26. z 30 powiatów w województwie — 6,5 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie lubińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 256 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-25.- Akty planistyczne
- 256 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXI/185/26 Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 15 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lubina nr 90
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXX/261/2026 Rady Gminy Lubin z dnia 20 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Lubin
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/258/2026 Rady Gminy Lubin z dnia 4 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubin dla obrębu Niemstów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/257/2026 Rady Gminy Lubin z dnia 4 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubin dla obrębu Gola
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/259/2026 Rady Gminy Lubin z dnia 4 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubin dla fragmentów obrębu Chróstnik
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXV/172/2026 Rady Gminy Rudna z dnia 25 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Rudna
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 29 czerwca 2026 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Gminy Lubin nr XXVII/246/2026 z dnia 9 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubin dla obrębu Szklary Górne
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/172/26 Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 16 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lubina nr 89
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/171/26 Rady Miejskiej w Lubinie z dnia 16 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lubina nr 88
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/246/2026 Rady Gminy Lubin z dnia 9 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubin dla obrębu Szklary Górne
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie lubińskim ma plan ogólny?
- W powiecie lubińskim plan ogólny ma 2 gminy z 4 — to 50%, a planów miejscowych widzę 137.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie lubińskim?
- W powiecie lubińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie lubińskim?
- W powiecie lubińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie lubińskim?
- W powiecie lubińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 457 spraw budowlanych, w tym 328 spraw o dom jednorodzinny — o 16,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie lubińskim?
- W powiecie lubińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 8 264 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie lubińskim?
- W powiecie lubińskim na przyłączenie do sieci czeka 1 212 MW nowych źródeł — to 2. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie lubińskim?
- W powiecie lubińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 256 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-25.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
Pozostałe powiaty w województwie
- Jelenia Góra
- Legnica
- Wałbrzych
- Wrocław
- Powiat bolesławiecki
- Powiat dzierżoniowski
- Powiat górowski
- Powiat głogowski
- Powiat jaworski
- Powiat kamiennogórski
- Powiat karkonoski
- Powiat kłodzki
- Powiat legnicki
- Powiat lubański
- Powiat lwówecki
- Powiat milicki
- Powiat oleśnicki
- Powiat oławski
- Powiat polkowicki
- Powiat strzeliński
- Powiat trzebnicki
- Powiat wałbrzyski
- Powiat wołowski
- Powiat wrocławski
- Powiat zgorzelecki
- Powiat ząbkowicki
- Powiat złotoryjski
- Powiat średzki
- Powiat świdnicki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.