Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat karkonoski

Żadna z 9 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 179. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. dolnośląskie stan na

Sprawdź działkę — powiat karkonoski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie karkonoskim żadna z 9 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 179.
Gminy z planem ogólnym
0 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
179 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Przyłączenia OZE

W powiecie karkonoskim na przyłączenie do sieci czeka 74,8 MW nowych źródeł — to 82. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
74,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
74,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie karkonoskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 562 sprawy budowlane, w tym 361 spraw o dom jednorodzinny — o 13,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
361 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
562 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
557 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie karkonoskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 77 projektów, w tym 42 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
77 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie karkonoskim
Inwestycje
42 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
34 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
151,5 mln zł z 33 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie karkonoskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 51 projektów, w tym 25 w całości w powiecie karkonoskim: 79,1 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 14 projektów
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 10 projektów, w tym 8 w całości w powiecie karkonoskim: 72,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie karkonoskim bezrobocie to 8,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 806 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 806 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 250 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
3 790 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie karkonoskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 428 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
428 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 61,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat karkonoski Język polski: wynik 61,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat karkonoski Matematyka: wynik 46,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat karkonoski Język angielski: wynik 68,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie karkonoskim najlepsza pozycja to 32. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
53 z 243 powiatów w kraju · 6. z 20 powiatów w województwie — 0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
32 z 258 powiatów w kraju · 4. z 22 powiatów w województwie — 3,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
279 z 380 powiatów w kraju · 15. z 30 powiatów w województwie — 17,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie karkonoskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 260 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-17.
Akty planistyczne
260 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie karkonoskim ma plan ogólny?
W powiecie karkonoskim żadna z 9 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 179.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie karkonoskim?
W powiecie karkonoskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie karkonoskim?
W powiecie karkonoskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie karkonoskim?
W powiecie karkonoskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 562 sprawy budowlane, w tym 361 spraw o dom jednorodzinny — o 13,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie karkonoskim?
W powiecie karkonoskim nie mam jeszcze liczb o tym, co mówią tutejsze świadectwa energetyczne — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie karkonoskim?
W powiecie karkonoskim na przyłączenie do sieci czeka 74,8 MW nowych źródeł — to 82. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie karkonoskim?
W powiecie karkonoskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 260 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-17.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.