Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Podgórzyn

Planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 45. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat karkonoski stan na

Sprawdź działkę — gmina Podgórzyn

Granice: Gmina Podgórzyn
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Podgórzyn. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Podgórzyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 45.
Plany miejscowe
45 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
54 % dane GUS za rok 2024

Przyłączenia OZE

W gminie Podgórzyn na przyłączenie do sieci czeka 74,8 MW nowych źródeł — to 82. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
74,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
74,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Podgórzyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 100 spraw budowlanych, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 15,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
100 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
98 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Podgórzyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Podgórzyn
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
24,2 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Podgórzyn

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 7 projektów, w tym 3 w całości w gminie Podgórzyn: 24,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
  • Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Podgórzyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +8,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 98 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
97,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
5,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
164 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Podgórzyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,2% powierzchni gminy, a 25,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Podgórzyn W gminie Podgórzyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,2% powierzchni gminy, a 25,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
25,6 % 21 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
82 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Podgórzyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 52 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
50,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,1%
Zdających
52 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
42,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 58,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Podgórzyn Język polski: wynik 58,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 42,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Podgórzyn Matematyka: wynik 42,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Podgórzyn Język angielski: wynik 68,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Podgórzyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 329 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (923 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 886 tys. zł przy dochodach 81,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 329 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 923 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
29,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,4%
Podatek od środków transportowych
24 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
81,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
80,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
886 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Podgórzyn najlepsza pozycja to 203. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (8,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
203 z 2 451 gmin w kraju · 21. z 167 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 8,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
239 z 2 479 gmin w kraju · 28. z 169 gmin w województwie · 4. z 9 gmin w powiecie — 5,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
684 z 2 301 gmin w kraju · 86. z 150 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 54,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Podgórzyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 50 aktów planistycznych, ostatni 2026-01-14.
Akty planistyczne
50 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Podgórzyn ma plan ogólny?
W gminie Podgórzyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 45.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Podgórzyn?
W gminie Podgórzyn nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Podgórzyn?
W gminie Podgórzyn w roku 2025 oddano do użytku 5,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Podgórzyn?
W gminie Podgórzyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 100 spraw budowlanych, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 15,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Podgórzyn?
W gminie Podgórzyn nie mam jeszcze liczb o tym, co mówią tutejsze świadectwa energetyczne — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Podgórzyn?
W gminie Podgórzyn na przyłączenie do sieci czeka 74,8 MW nowych źródeł — to 82. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Podgórzyn?
W gminie Podgórzyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 50 aktów planistycznych, ostatni 2026-01-14.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.