Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat kamiennogórski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 509 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. dolnośląskie stan na

Sprawdź działkę — powiat kamiennogórski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Kamienna Góra (2026-05-08)

Uchwała nr XXVI/170/26 Rady Miasta Kamienna Góra z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy miejskiej Kamienna Góra

W powiecie kamiennogórskim plan ogólny ma 1 gmina z 4 — to 25%, a planów miejscowych widzę 101.
Gminy z planem ogólnym
1 z 4 gmin w obszarze
Plany miejscowe
101 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie kamiennogórskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 509 świadectw).
Mediana EP
186 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 509 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
4 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie kamiennogórskim na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
84,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
25 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
59,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie kamiennogórskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 176 spraw budowlanych, w tym 99 spraw o dom jednorodzinny — o 10,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
99 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
176 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
174 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie kamiennogórskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 39 projektów, w tym 23 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
39 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie kamiennogórskim
Inwestycje
23 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
28,2 mln zł z 18 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie kamiennogórskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 25 projektów, w tym 15 w całości w powiecie kamiennogórskim: 19,4 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 8 projektów
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów, w tym 3 w całości w powiecie kamiennogórskim: 8,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie kamiennogórskim bezrobocie to 8,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 726 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 726 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
3 256 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
2 563 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie kamiennogórskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 323 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
323 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 61,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat kamiennogórski Język polski: wynik 61,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat kamiennogórski Matematyka: wynik 44,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat kamiennogórski Język angielski: wynik 65,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie kamiennogórskim najlepsza pozycja to 26. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (72,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
164 z 243 powiatów w kraju · 17. z 20 powiatów w województwie — −3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
122 z 258 powiatów w kraju · 8. z 22 powiatów w województwie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
285 z 380 powiatów w kraju · 17. z 30 powiatów w województwie — 16,5 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
26 z 193 powiatów w kraju · 3. z 10 powiatów w województwie — 72,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie kamiennogórskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 150 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-23.
Akty planistyczne
150 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie kamiennogórskim ma plan ogólny?
W powiecie kamiennogórskim plan ogólny ma 1 gmina z 4 — to 25%, a planów miejscowych widzę 101.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie kamiennogórskim?
W powiecie kamiennogórskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie kamiennogórskim?
W powiecie kamiennogórskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie kamiennogórskim?
W powiecie kamiennogórskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 176 spraw budowlanych, w tym 99 spraw o dom jednorodzinny — o 10,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie kamiennogórskim?
W powiecie kamiennogórskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 509 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie kamiennogórskim?
W powiecie kamiennogórskim na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie kamiennogórskim?
W powiecie kamiennogórskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 150 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-23.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.