Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lubawka

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 280 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat kamiennogórski stan na

Sprawdź działkę — gmina Lubawka

Granice: Gmina Lubawka
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lubawka. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Lubawka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Lubawka mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 280 świadectw).
Mediana EP
131 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
280 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Lubawka na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
84,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
25 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
59,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Lubawka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 45 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 37,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
20 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
45 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
45 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lubawka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lubawka
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
13,2 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lubawka

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 7 projektów, w tym 5 w całości w gminie Lubawka: 6,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Lubawka: 7,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lubawka ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 71 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
71,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-6,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
118 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lubawka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,5% powierzchni gminy, a 55,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lubawka W gminie Lubawka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,5% powierzchni gminy, a 55,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
1,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
55,1 % 75 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
136 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lubawka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 48,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 83 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
48,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,1%
Zdających
83 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
56,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
40,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 56,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lubawka Język polski: wynik 56,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 40,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lubawka Matematyka: wynik 40,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lubawka Język angielski: wynik 61,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lubawka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 633 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (703 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 31,9 mln zł przy dochodach 116,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
633 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 703 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,9%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
116,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
84,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
31,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lubawka najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 138 z 2 451 gmin w kraju · 157. z 167 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — −6,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
989 z 2 479 gmin w kraju · 73. z 169 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 150 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Lubawka w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2025-03-21.
Akty planistyczne
5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lubawka ma plan ogólny?
W gminie Lubawka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lubawka?
W gminie Lubawka nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lubawka?
W gminie Lubawka w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lubawka?
W gminie Lubawka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 45 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 37,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lubawka?
W gminie Lubawka mediana EP ze świadectw energetycznych to 131 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 280 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Lubawka?
W gminie Lubawka na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lubawka?
W gminie Lubawka w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2025-03-21.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.