Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kamienna Góra

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 138 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat kamiennogórski stan na

Sprawdź działkę — gmina Kamienna Góra

Granice: Gmina Kamienna Góra
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kamienna Góra. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kamienna Góra planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
Plany miejscowe
31 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
51,3 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Kamienna Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 138 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
186 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 138 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Kamienna Góra na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
84,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
25 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
59,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Kamienna Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 63 sprawy budowlane, w tym 52 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
52 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
63 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
63 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kamienna Góra dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
4 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kamienna Góra
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
3,6 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kamienna Góra

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Kamienna Góra: 2,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Kamienna Góra: 1,5 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kamienna Góra ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 55 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
55,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
122 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kamienna Góra ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,3% powierzchni gminy, a 43,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kamienna Góra W gminie Kamienna Góra ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,3% powierzchni gminy, a 43,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
9,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
43,2 % 70 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
162 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kamienna Góra uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 81 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,1%
Zdających
81 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kamienna Góra Język polski: wynik 62,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kamienna Góra Matematyka: wynik 44,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kamienna Góra Język angielski: wynik 65,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kamienna Góra podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 696 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (703 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,7 mln zł przy dochodach 82,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
696 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 703 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
18,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,9%
Podatek od środków transportowych
28 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
82,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
77,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
4,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kamienna Góra najlepsza pozycja to 386. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
771 z 2 451 gmin w kraju · 63. z 167 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 0,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
386 z 2 479 gmin w kraju · 36. z 169 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
705 z 2 301 gmin w kraju · 92. z 150 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 51,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kamienna Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 36 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-23.
Akty planistyczne
36 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kamienna Góra ma plan ogólny?
W gminie Kamienna Góra planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kamienna Góra?
W gminie Kamienna Góra nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kamienna Góra?
W gminie Kamienna Góra w roku 2025 oddano do użytku 4,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kamienna Góra?
W gminie Kamienna Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 63 sprawy budowlane, w tym 52 sprawy o dom jednorodzinny — o 3,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kamienna Góra?
W gminie Kamienna Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 138 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Kamienna Góra?
W gminie Kamienna Góra na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kamienna Góra?
W gminie Kamienna Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 36 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-23.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.