Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Kamienna Góra

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 138 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat kamiennogórski stan na

Sprawdź działkę — miasto Kamienna Góra

Granice: Miasto Kamienna Góra
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Kamienna Góra. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-05-08)

Uchwała nr XXVI/170/26 Rady Miasta Kamienna Góra z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy miejskiej Kamienna Góra

W mieście Kamienna Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 62.
Plany miejscowe
62 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,7 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W mieście Kamienna Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 138 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
186 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 138 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Kamienna Góra na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
84,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
25 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
59,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Kamienna Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 50 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 42,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
10 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
50 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
49 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Kamienna Góra dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Kamienna Góra
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
5,7 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Kamienna Góra

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 8 projektów, w tym 5 w całości w mieście Kamienna Góra: 5,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Kamienna Góra ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 926 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
926,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
143 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Kamienna Góra zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,7% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Kamienna Góra W mieście Kamienna Góra zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,7% powierzchni gminy, a 22,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
22,2 % 4 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
18 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Kamienna Góra uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 132 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,1%
Zdających
132 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Kamienna Góra Język polski: wynik 63,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Kamienna Góra Matematyka: wynik 48,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Kamienna Góra Język angielski: wynik 69,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Kamienna Góra podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 709 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (703 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 8,1 mln zł przy dochodach 133,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
709 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 703 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,9%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
133 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
141,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-8,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
912 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Kamienna Góra najlepsza pozycja to 340. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,7 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 060 z 2 451 gmin w kraju · 84. z 167 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — −1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 336 z 2 479 gmin w kraju · 157. z 169 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
340 z 2 301 gmin w kraju · 38. z 150 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Kamienna Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 105 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.
Akty planistyczne
105 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Kamienna Góra ma plan ogólny?
W mieście Kamienna Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 62.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Kamienna Góra?
W mieście Kamienna Góra nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Kamienna Góra?
W mieście Kamienna Góra w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Kamienna Góra?
W mieście Kamienna Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 50 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 42,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Kamienna Góra?
W mieście Kamienna Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 138 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Kamienna Góra?
W mieście Kamienna Góra na przyłączenie do sieci czeka 84,4 MW nowych źródeł — to 77. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Kamienna Góra?
W mieście Kamienna Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 105 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.