Powiat zgorzelecki
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 153 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 465 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego województwa: Woj. dolnośląskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Zawidów (2026-09-02)
W powiecie zgorzeleckim plan ogólny ma 2 gminy z 7 — to 29%, a planów miejscowych widzę 97.- Gminy z planem ogólnym
- 2 z 7 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 97 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Energia budynków
W powiecie zgorzeleckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 153 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 465 świadectw).- Mediana EP
- 153 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 4 465 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Przyłączenia OZE
W powiecie zgorzeleckim na przyłączenie do sieci czeka 346 MW nowych źródeł — to 25. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.- Moc w kolejce
- 345,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II
- 239,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III
- 106,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
Budowy
W powiecie zgorzeleckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 307 spraw budowlanych, w tym 170 spraw o dom jednorodzinny — o 11,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 170 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 307 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 306 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie zgorzeleckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 82 projekty, w tym 51 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 82 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie zgorzeleckim
- Inwestycje
- 51 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 29 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 238,8 mln zł z 52 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie zgorzeleckim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 53 projekty, w tym 42 w całości w powiecie zgorzeleckim: 100,8 mln zł dofinansowania UE
- Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 18 projektów
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie zgorzeleckim: 129,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie zgorzeleckim: 8,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w powiecie zgorzeleckim: 48 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie zgorzeleckim bezrobocie to 5,5% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 573 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 5,5 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 573 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 911 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 5 350 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie zgorzeleckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,5 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 737 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 737 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,3 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 44,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 72,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie zgorzeleckim najlepsza pozycja to 128. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 128 z 243 powiatów w kraju · 14. z 20 powiatów w województwie — −1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 152 z 258 powiatów w kraju · 12. z 22 powiatów w województwie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 284 z 380 powiatów w kraju · 16. z 30 powiatów w województwie — 16,6 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie zgorzeleckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 211 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.- Akty planistyczne
- 211 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr 427/XXXII/2026 Rady Miejskiej Węglińca z dnia 29 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wyodrębnionych terenów położonych na obszarze wsi Ruszów
- · plan miejscowy · Uchwała nr 426/XXXII/2026 Rady Miejskiej Węglińca z dnia 29 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Czerwona Woda
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXV/136/2026 Rady Miejskiej w Zawidowie z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Miejskiej Zawidów
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr 247/2026 Rady Miasta Zgorzelec z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Zgorzelec
- · plan miejscowy · Uchwała nr 246/2026 Rady Miasta Zgorzelec z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wyodrębnionego terenu położonego w rejonie ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego
- · plan miejscowy · Uchwała nr 202/26 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 22 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany uchwały nr 168/26 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 16 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Łagów, gmina Zgorzelec
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PNK-N.4131.104.5.2026.PK Wojewody Dolnośląskiego z dnia 28 maja 2026 r. stwierdzające nieważność uchwały nr XXVI/201/2026 Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 25 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki 105/4 obręb II w Pieńsku
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/201/2026 Rady Miejskiej w Pieńsku z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki 105/4 obręb II w Pieńsku
- · plan miejscowy · Uchwała nr 166/26 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 16 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów geodezyjnych: Jędrzychowice, Koźmin, Osiek Łużycki, Trójca, Tylice, gmina Zgorzelec
- · plan miejscowy · Uchwała nr 168/26 Rady Gminy Zgorzelec z dnia 16 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Łagów, gmina Zgorzelec
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie zgorzeleckim ma plan ogólny?
- W powiecie zgorzeleckim plan ogólny ma 2 gminy z 7 — to 29%, a planów miejscowych widzę 97.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie zgorzeleckim?
- W powiecie zgorzeleckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie zgorzeleckim?
- W powiecie zgorzeleckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie zgorzeleckim?
- W powiecie zgorzeleckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 307 spraw budowlanych, w tym 170 spraw o dom jednorodzinny — o 11,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie zgorzeleckim?
- W powiecie zgorzeleckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 153 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 465 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie zgorzeleckim?
- W powiecie zgorzeleckim na przyłączenie do sieci czeka 346 MW nowych źródeł — to 25. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie zgorzeleckim?
- W powiecie zgorzeleckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 211 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Bogatynia — gmina miejsko-wiejska
- Pieńsk — gmina miejsko-wiejska
- Sulików — gmina wiejska
- Węgliniec — gmina miejsko-wiejska
- Zawidów — miasto
- Zgorzelec — gmina wiejska
- Zgorzelec — miasto
Pozostałe powiaty w województwie
- Jelenia Góra
- Legnica
- Wałbrzych
- Wrocław
- Powiat bolesławiecki
- Powiat dzierżoniowski
- Powiat górowski
- Powiat głogowski
- Powiat jaworski
- Powiat kamiennogórski
- Powiat karkonoski
- Powiat kłodzki
- Powiat legnicki
- Powiat lubański
- Powiat lubiński
- Powiat lwówecki
- Powiat milicki
- Powiat oleśnicki
- Powiat oławski
- Powiat polkowicki
- Powiat strzeliński
- Powiat trzebnicki
- Powiat wałbrzyski
- Powiat wołowski
- Powiat wrocławski
- Powiat ząbkowicki
- Powiat złotoryjski
- Powiat średzki
- Powiat świdnicki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.