Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Zgorzelec

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 867 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat zgorzelecki stan na

Sprawdź działkę — miasto Zgorzelec

Granice: Miasto Zgorzelec
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Zgorzelec. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-20)

Uchwała nr 247/2026 Rady Miasta Zgorzelec z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Zgorzelec

W mieście Zgorzelec plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 38.
Plany miejscowe
38 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
93,5 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W mieście Zgorzelec mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 867 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
111 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 867 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Zgorzelec na przyłączenie do sieci czeka 346 MW nowych źródeł — to 25. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
345,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
239,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
106,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Zgorzelec w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 43,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
26 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
84 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
84 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Zgorzelec dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 33 projekty, w tym 20 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
33 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Zgorzelec
Inwestycje
20 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
52,9 mln zł z 19 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Zgorzelec

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 22 projekty, w tym 15 w całości w mieście Zgorzelec: 40,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 3 w całości w mieście Zgorzelec: 9,2 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Zgorzelec: 2,9 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Zgorzelec ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 769 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 769,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
150 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Zgorzelec zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,6% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Zgorzelec W mieście Zgorzelec zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,6% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
17,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
17 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Zgorzelec uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 328 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,4%
Zdających
328 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
75,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Zgorzelec Język polski: wynik 62,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Zgorzelec Matematyka: wynik 46,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 75,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Zgorzelec Język angielski: wynik 75,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Zgorzelec podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 837 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 7,0 mln zł przy dochodach 190,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
837 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 837 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
23 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,7%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
190,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
197,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Zgorzelec najlepsza pozycja to 506. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (93,5 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 321 z 2 451 gmin w kraju · 101. z 167 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — −2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 324 z 2 479 gmin w kraju · 156. z 169 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
506 z 2 301 gmin w kraju · 59. z 150 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 93,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Zgorzelec w dziennikach urzędowych ogłoszono 36 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-20.
Akty planistyczne
36 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Zgorzelec ma plan ogólny?
W mieście Zgorzelec plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 38.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Zgorzelec?
W mieście Zgorzelec nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Zgorzelec?
W mieście Zgorzelec w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Zgorzelec?
W mieście Zgorzelec w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 84 sprawy budowlane, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 43,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Zgorzelec?
W mieście Zgorzelec mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 867 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Zgorzelec?
W mieście Zgorzelec na przyłączenie do sieci czeka 346 MW nowych źródeł — to 25. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Zgorzelec?
W mieście Zgorzelec w dziennikach urzędowych ogłoszono 36 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-20.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.