Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Zgorzelec

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 867 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat zgorzelecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Zgorzelec

Granice: Gmina Zgorzelec
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Zgorzelec. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Zgorzelec planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
70,4 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Zgorzelec mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 867 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
111 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 867 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Zgorzelec na przyłączenie do sieci czeka 346 MW nowych źródeł — to 25. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
345,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
239,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
106,5 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Zgorzelec w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
62 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
73 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
73 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Zgorzelec dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Zgorzelec
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
5,4 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Zgorzelec

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 9 projektów, w tym 3 w całości w gminie Zgorzelec: 5,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Zgorzelec ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +10,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 9,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 66 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
66,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
10 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
113 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Zgorzelec ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,0% powierzchni gminy, a 44,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Zgorzelec W gminie Zgorzelec ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,0% powierzchni gminy, a 44,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
44 % 59 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
134 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Zgorzelec uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,4%
Zdających
45 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 58,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Zgorzelec Język polski: wynik 58,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Zgorzelec Matematyka: wynik 46,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Zgorzelec Język angielski: wynik 72,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Zgorzelec podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 105 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (837 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 996 tys. zł przy dochodach 78,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
2 105 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 837 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
45,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,7%
Podatek od środków transportowych
18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
78,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
77,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
996 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Zgorzelec najlepsza pozycja to 53. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (9,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
143 z 2 451 gmin w kraju · 17. z 167 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 10,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
53 z 2 479 gmin w kraju · 7. z 169 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 9,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
610 z 2 301 gmin w kraju · 77. z 150 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 70,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Zgorzelec w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-23.
Akty planistyczne
51 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Zgorzelec ma plan ogólny?
W gminie Zgorzelec planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Zgorzelec?
W gminie Zgorzelec nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Zgorzelec?
W gminie Zgorzelec w roku 2025 oddano do użytku 9,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Zgorzelec?
W gminie Zgorzelec w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Zgorzelec?
W gminie Zgorzelec mediana EP ze świadectw energetycznych to 111 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 867 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Zgorzelec?
W gminie Zgorzelec na przyłączenie do sieci czeka 346 MW nowych źródeł — to 25. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Zgorzelec?
W gminie Zgorzelec w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-23.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.