Powiat górowski
Mediana ceny gruntu budowlanego to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. dolnośląskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Góra (2026-08-13)
W powiecie górowskim plan ogólny ma 1 gmina z 4 — to 25%, a planów miejscowych widzę 69.- Gminy z planem ogólnym
- 1 z 4 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 69 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie górowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 31 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
- Typowy przedział cen od
- 14 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 59 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat
Energia budynków
W powiecie górowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 209 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 915 świadectw).- Mediana EP
- 209 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 915 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 4 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie górowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 53 sprawy budowlane, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — o 61,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 27 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 53 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 48 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie górowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 24 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie górowskim
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 15 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 131,7 mln zł z 13 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie górowskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 22 projekty, w tym 12 w całości w powiecie górowskim: 131,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie górowskim: 369 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie górowskim bezrobocie to 15,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 123 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 15,9 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 123 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 2 947 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 3 429 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie górowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 280 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 50,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 280 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 55,4 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 44,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 64,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie górowskim najlepsza pozycja to 174. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (31,1 %, 2021 r.).- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 210 z 258 powiatów w kraju · 18. z 22 powiatów w województwie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 174 z 380 powiatów w kraju · 3. z 30 powiatów w województwie — 31,1 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie górowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 163 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.- Akty planistyczne
- 163 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVIII/202/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/201/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Wierzowice Wielkie, gmina Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/200/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Grabowno, gmina Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/192/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 15 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Nowa Wioska
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVIII/167/2026 Rady Gminy Niechlów z dnia 26 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych w gminie Niechlów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXI/152/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 19 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra, obręb Ligota
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/111/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 29 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Góra.
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok nr II SA/WR 501/24 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2024 r. wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej Góry nr LXXIV/650/24 z dnia 25 marca 2024 r. w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra, obręb Ligota.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/72/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Sułków.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/73/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Borszyn Mały.
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie górowskim ma plan ogólny?
- W powiecie górowskim plan ogólny ma 1 gmina z 4 — to 25%, a planów miejscowych widzę 69.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie górowskim?
- W powiecie górowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie górowskim?
- W powiecie górowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie górowskim?
- W powiecie górowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 53 sprawy budowlane, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — o 61,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie górowskim?
- W powiecie górowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 209 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 915 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie górowskim?
- W powiecie górowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 163 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Góra — gmina miejsko-wiejska
- Jemielno — gmina wiejska
- Niechlów — gmina wiejska
- Wąsosz — gmina miejsko-wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Jelenia Góra
- Legnica
- Wałbrzych
- Wrocław
- Powiat bolesławiecki
- Powiat dzierżoniowski
- Powiat głogowski
- Powiat jaworski
- Powiat kamiennogórski
- Powiat karkonoski
- Powiat kłodzki
- Powiat legnicki
- Powiat lubański
- Powiat lubiński
- Powiat lwówecki
- Powiat milicki
- Powiat oleśnicki
- Powiat oławski
- Powiat polkowicki
- Powiat strzeliński
- Powiat trzebnicki
- Powiat wałbrzyski
- Powiat wołowski
- Powiat wrocławski
- Powiat zgorzelecki
- Powiat ząbkowicki
- Powiat złotoryjski
- Powiat średzki
- Powiat świdnicki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.