Gmina Jemielno
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 208 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 41 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat górowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Jemielno planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.- Plany miejscowe
- 1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat górowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Jemielno mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat górowski) to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 31 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 14 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 59 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
- Transakcje, powiat
- 34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
Energia budynków
W gminie Jemielno mediana EP ze świadectw energetycznych to 208 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 41 świadectw).- Mediana EP
- 208 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 41 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Jemielno w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 sprawy budowlane, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 0 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 2 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 2 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Jemielno dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 2 projekty. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 2 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jemielno
- Inwestycje
- 0 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 2 projekty
Ludność i gospodarka
W gminie Jemielno ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 21 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 20,9 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -8,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 87 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Jemielno ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,1% powierzchni gminy, a 50,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 7,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 50 % 63 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 126 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Jemielno uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 40,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 26 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 40,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 48,9%
- Zdających
- 26 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 44,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 35,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 54 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Jemielno podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 473 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (621 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,4 mln zł przy dochodach 24,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 473 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 621 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 19,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,4%
- Podatek od środków transportowych
- 6 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 24,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 27,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -3,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 127 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Jemielno najlepsza pozycja to 1967. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (0,7 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 293 z 2 451 gmin w kraju · 165. z 167 gmin w województwie · 3. z 3 gmin w powiecie — −8,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 452 z 2 479 gmin w kraju · 166. z 169 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 0,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 967 z 2 301 gmin w kraju · 146. z 150 gmin w województwie · 1. z 2 gmin w powiecie — 0,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Jemielno w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2024-01-12.- Akty planistyczne
- 7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXII/333/2023 Rady Gminy Jemielno z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Cieszyny w gminie Jemielno.
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 4 października 2018 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Gminy Jemielno nr XLIV/228/2018 z dnia 4 września 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębach: Chorągwice, Luboszyce Małe, Zdziesławice – w gminie Jemielno
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLIV/228/2018 Rady Gminy Jemielno z dnia 10 września 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębach: Chorągwice, Luboszyce Małe, Zdziesławice – w gminie Jemielno
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-N.4131.1033.2011.RB Wojewody Dolnośląskiego z dnia 20 grudnia 2011 r. stwierdzające nieważność § 9 ust. 1 we fragmencie: "dla której obowiązują następujące ustalenia: wszelkie zamierzenia inwestycyjne należy poprzedzić wykonaniem przez uprawnionego archeologa badań rozpoznawczych, prowadzonych za pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków", ust. 2 i 3 uchwały nr XII/68/2011 Rady Gminy Jemielno z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów w obrębach wsi: Luboszyce, Jemielno, Lubów, Zdziesławice, Ciechanów.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/68/2011 Rady Gminy Jemielno z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów w obrębach wsi: Luboszyce, Jemielno, Lubów, Zdziesławice, Ciechanów
- · plan miejscowy · Uchwała nr VIII/42/11 Rady Gminy Jemielno z dnia 30 czerwca 2011 r. w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów w obrębach wsi: Luboszyce, Jemielno, Lubów, Zdziesławice, Ciechanów
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/23/2011 Rady Gminy Jemielno z dnia 17 lutego 2011 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów w obrębach wsi: Luboszyce, Jemielno, Lubów, Zdziesławice, Ciechanów
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Jemielno ma plan ogólny?
- W gminie Jemielno planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jemielno?
- W gminie Jemielno mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat górowski) to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jemielno?
- W gminie Jemielno w roku 2025 oddano do użytku 0,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Jemielno?
- W gminie Jemielno w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 sprawy budowlane, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jemielno?
- W gminie Jemielno mediana EP ze świadectw energetycznych to 208 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 41 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jemielno?
- W gminie Jemielno w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2024-01-12.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.