Gmina Góra
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 51. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat górowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-13)
W gminie Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 51.- Plany miejscowe
- 51 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 101 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat górowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Góra mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat górowski) to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 31 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 14 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 59 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
- Transakcje, powiat
- 34 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat górowski)
Energia budynków
W gminie Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 174 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 592 świadectw).- Mediana EP
- 174 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 592 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 52,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 19 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 37 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 34 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Góra dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 6 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Góra
- Inwestycje
- 6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 61 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Góra
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 7 projektów, w tym 4 w całości w gminie Góra: 61,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Góra ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 68 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 68 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -5,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 125 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Góra ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,5% powierzchni gminy, a 59,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 1,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 59,4 % 161 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 271 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Góra uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 156 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 51,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 48,9%
- Zdających
- 156 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 56,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 46,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Góra podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 676 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (621 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,5 mln zł przy dochodach 128,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 676 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 621 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 21,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,4%
- Podatek od środków transportowych
- 14 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 128,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 131,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -3,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- -941 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Góra najlepsza pozycja to 1898. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 077 z 2 451 gmin w kraju · 151. z 167 gmin w województwie · 2. z 3 gmin w powiecie — −5,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 898 z 2 479 gmin w kraju · 124. z 169 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 134 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.- Akty planistyczne
- 134 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVIII/202/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/201/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Wierzowice Wielkie, gmina Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/200/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Grabowno, gmina Góra
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/192/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 15 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Nowa Wioska
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXI/152/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 19 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra, obręb Ligota
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/111/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 29 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Góra.
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok nr II SA/WR 501/24 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2024 r. wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej Góry nr LXXIV/650/24 z dnia 25 marca 2024 r. w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra, obręb Ligota.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/73/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Borszyn Mały.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/72/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Sułków.
- · plan miejscowy · Uchwała nr X/62/24 Rady Miejskiej Góry z dnia 20 grudnia 2024 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Rogów Górowski, Gmina Góra.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Góra ma plan ogólny?
- W gminie Góra plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 51.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Góra?
- W gminie Góra mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat górowski) to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Góra?
- W gminie Góra w roku 2025 oddano do użytku 1,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Góra?
- W gminie Góra w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 52,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Góra?
- W gminie Góra mediana EP ze świadectw energetycznych to 174 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 592 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Góra?
- W gminie Góra w dziennikach urzędowych ogłoszono 134 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.