Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Lubin

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 7 713 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat lubiński stan na

Sprawdź działkę — miasto Lubin

Granice: Miasto Lubin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Lubin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubiński 100 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 590 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubiński — mediana 100 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 590 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Lubin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 34.
Plany miejscowe
34 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
83 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubiński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Lubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubiński) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
100 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)
Typowy przedział cen od, powiat
70 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)
Typowy przedział cen do, powiat
272 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)
Transakcje, powiat
98 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)

Energia budynków

W mieście Lubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 7 713 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
95 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
7 713 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Lubin na przyłączenie do sieci czeka 1 212 MW nowych źródeł — to 2. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
1 211,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
1 146,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
65,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Lubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 59 spraw o dom jednorodzinny — o 32,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
59 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
125 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
125 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Lubin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
18 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Lubin
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
135,7 mln zł z 12 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Lubin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 13 projektów, w tym 9 w całości w mieście Lubin: 133,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w mieście Lubin: 2,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Lubin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 618 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 618,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-6,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
122 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Lubin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,8% powierzchni gminy, a 26,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Lubin W mieście Lubin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,8% powierzchni gminy, a 26,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
9,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
26,8 % 11 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
41 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Lubin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 760 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,3%
Zdających
760 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
77,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
13 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Lubin Język polski: wynik 63,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Lubin Matematyka: wynik 56,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Lubin Język angielski: wynik 77,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Lubin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 780 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 169 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 83,2 mln zł przy dochodach 751,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
780 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 169 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
13,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,6%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
751,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
668,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
83,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
127,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Lubin najlepsza pozycja to 558. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (83,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 190 z 2 451 gmin w kraju · 161. z 167 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — −6,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 211 z 2 479 gmin w kraju · 150. z 169 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
558 z 2 301 gmin w kraju · 69. z 150 gmin w województwie · 2. z 3 gmin w powiecie — 83,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Lubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 61 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-25.
Akty planistyczne
61 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Lubin ma plan ogólny?
W mieście Lubin planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 34.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Lubin?
W mieście Lubin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubiński) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Lubin?
W mieście Lubin w roku 2025 oddano do użytku 0,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Lubin?
W mieście Lubin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 125 spraw budowlanych, w tym 59 spraw o dom jednorodzinny — o 32,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Lubin?
W mieście Lubin mediana EP ze świadectw energetycznych to 95 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 7 713 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Lubin?
W mieście Lubin na przyłączenie do sieci czeka 1 212 MW nowych źródeł — to 2. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Lubin?
W mieście Lubin w dziennikach urzędowych ogłoszono 61 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-25.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.