Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ścinawa

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 172 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 320 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat lubiński stan na

Sprawdź działkę — gmina Ścinawa

Granice: Gmina Ścinawa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ścinawa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubiński 100 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
38 zł/m² 590 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubiński — mediana 100 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 38 do 590 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Ścinawa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 28.
Plany miejscowe
28 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
97,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubiński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Ścinawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubiński) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
100 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)
Typowy przedział cen od, powiat
70 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)
Typowy przedział cen do, powiat
272 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)
Transakcje, powiat
98 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubiński)

Energia budynków

W gminie Ścinawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 172 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 320 świadectw).
Mediana EP
172 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
320 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Ścinawa na przyłączenie do sieci czeka 1 212 MW nowych źródeł — to 2. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
1 211,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
1 146,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
65,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Ścinawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 60 spraw budowlanych, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 32,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
37 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
60 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
60 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ścinawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ścinawa
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
23,5 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Ścinawa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 5 projektów, w tym 1 w całości w gminie Ścinawa: 23,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ścinawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 56 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
55,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
98 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ścinawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,8% powierzchni gminy, a 62,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ścinawa W gminie Ścinawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,8% powierzchni gminy, a 62,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
1,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
62,4 % 103 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
165 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ścinawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 92 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,3%
Zdających
92 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ścinawa Język polski: wynik 64,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ścinawa Matematyka: wynik 58,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ścinawa Język angielski: wynik 68,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ścinawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 572 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (1 169 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 9,8 mln zł przy dochodach 106,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
572 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 169 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
15,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,6%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
106,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
116,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-9,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
824 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ścinawa najlepsza pozycja to 471. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (97,4 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 010 z 2 451 gmin w kraju · 80. z 167 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 386 z 2 479 gmin w kraju · 87. z 169 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
471 z 2 301 gmin w kraju · 52. z 150 gmin w województwie · 1. z 3 gmin w powiecie — 97,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ścinawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 56 aktów planistycznych, ostatni 2023-06-05.
Akty planistyczne
56 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ścinawa ma plan ogólny?
W gminie Ścinawa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 28.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ścinawa?
W gminie Ścinawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubiński) to 100 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 272 zł/m² (98 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ścinawa?
W gminie Ścinawa w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ścinawa?
W gminie Ścinawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 60 spraw budowlanych, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 32,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ścinawa?
W gminie Ścinawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 172 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 320 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Ścinawa?
W gminie Ścinawa na przyłączenie do sieci czeka 1 212 MW nowych źródeł — to 2. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ścinawa?
W gminie Ścinawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 56 aktów planistycznych, ostatni 2023-06-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.