Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kondratowice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 200 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 117 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat strzeliński stan na

Sprawdź działkę — gmina Kondratowice

Granice: Gmina Kondratowice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kondratowice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat strzeliński 85 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
37 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat strzeliński — mediana 85 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 37 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kondratowice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 32.
Plany miejscowe
32 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
73,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat strzeliński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kondratowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzeliński) to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
85 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
Typowy przedział cen od, powiat
62 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
Typowy przedział cen do, powiat
118 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)
Transakcje, powiat
36 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat strzeliński)

Energia budynków

W gminie Kondratowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 200 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 117 świadectw).
Mediana EP
200 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
117 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Kondratowice na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
92,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
30 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
62,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Kondratowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
13 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
13 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kondratowice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kondratowice
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
4,3 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kondratowice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 7 projektów, w tym 3 w całości w gminie Kondratowice: 4,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kondratowice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 40 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
39,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
91 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kondratowice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,0% powierzchni gminy, a 49,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kondratowice W gminie Kondratowice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,0% powierzchni gminy, a 49,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
49 % 49 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
100 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kondratowice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 47,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 31 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
47,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,9%
Zdających
31 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
51,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
42,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
67 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 51,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kondratowice Język polski: wynik 51,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 42,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kondratowice Matematyka: wynik 42,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kondratowice Język angielski: wynik 67,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kondratowice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 586 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 387 tys. zł przy dochodach 40,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
586 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 586 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,6%
Podatek od środków transportowych
14 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
40,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
39,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
387 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kondratowice najlepsza pozycja to 598. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (73,4 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 091 z 2 451 gmin w kraju · 153. z 167 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — −5,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 315 z 2 479 gmin w kraju · 82. z 169 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
598 z 2 301 gmin w kraju · 75. z 150 gmin w województwie · 2. z 3 gmin w powiecie — 73,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kondratowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-02.
Akty planistyczne
51 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kondratowice ma plan ogólny?
W gminie Kondratowice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 32.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kondratowice?
W gminie Kondratowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat strzeliński) to 85 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 62 a 118 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kondratowice?
W gminie Kondratowice w roku 2025 oddano do użytku 2,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kondratowice?
W gminie Kondratowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kondratowice?
W gminie Kondratowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 200 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 117 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Kondratowice?
W gminie Kondratowice na przyłączenie do sieci czeka 92,6 MW nowych źródeł — to 72. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kondratowice?
W gminie Kondratowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-06-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.