Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie łódzkim
W połowie gmin w województwie łódzkim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 57,9% (egzamin w roku 2026, 155 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Kleszczów | 69,4 | 80,0 | 92 |
| Lipce Reymontowskie | 68,5 | 69,1 | 34 |
| Koluszki | 67,4 | 78,9 | 218 |
| Aleksandrów Łódzki | 67,2 | 82,2 | 342 |
| Zduny | 66,5 | 74,4 | 45 |
| Brójce | 66,4 | 74,9 | 76 |
| Łowicz | 65,7 | 77,4 | 295 |
| Rokiciny | 65,6 | 72,7 | 49 |
| Pabianice | 64,9 | 75,6 | 106 |
| Czarnożyły | 64,9 | 68,1 | 42 |
| Konstantynów Łódzki | 64,6 | 83,7 | 181 |
| Wieluń | 64,6 | 73,2 | 301 |
| Nieborów | 64,1 | 78,8 | 72 |
| Sadkowice | 64,1 | 59,3 | 63 |
| Tuszyn | 63,8 | 70,7 | 120 |
| Brzeźnio | 63,6 | 69,7 | 48 |
| Andrespol | 63,6 | 78,4 | 188 |
| Rogów | 63,5 | 82,5 | 41 |
| Nowy Kawęczyn | 63,4 | 80,6 | 31 |
| Skierniewice | 63,3 | 77,8 | 511 |
| Ksawerów | 63,3 | 81,2 | 92 |
| Rawa Mazowiecka | 63,1 | 72,3 | 209 |
| Grabów | 63,0 | 74,5 | 46 |
| Łubnice | 62,9 | 71,9 | 31 |
| Sulmierzyce | 62,9 | 65,1 | 36 |
| Sieradz | 62,7 | 75,7 | 378 |
| Zgierz | 62,4 | 75,2 | 143 |
| Czerniewice | 62,3 | 69,6 | 50 |
| Nowosolna | 62,3 | 76,8 | 71 |
| Zduńska Wola | 62,2 | 71,9 | 129 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Galewice | 53,6 | 67,5 | 59 |
| Uniejów | 53,6 | 62,9 | 78 |
| Drużbice | 53,5 | 70,2 | 49 |
| Burzenin | 53,3 | 64,1 | 37 |
| Zapolice | 53,3 | 68,7 | 55 |
| Skomlin | 53,1 | 75,1 | 31 |
| Dmosin | 52,7 | 58,0 | 31 |
| Świnice Warckie | 52,1 | 57,1 | 48 |
| Wielgomłyny | 52,0 | 60,9 | 35 |
| Gidle | 51,8 | 66,6 | 33 |
| Nowa Brzeźnica | 51,8 | 65,2 | 44 |
| Drzewica | 51,5 | 64,8 | 77 |
| Kutno | 51,2 | 59,6 | 70 |
| Radomsko | 51,1 | 62,1 | 48 |
| Lubochnia | 51,1 | 58,0 | 72 |
| Zelów | 50,8 | 63,9 | 140 |
| Lgota Wielka | 50,5 | 64,8 | 39 |
| Mniszków | 50,1 | 53,1 | 43 |
| Brzeziny | 49,7 | 65,9 | 31 |
| Sędziejowice | 49,6 | 62,8 | 48 |
| Białaczów | 49,3 | 64,0 | 57 |
| Bedlno | 49,0 | 58,9 | 44 |
| Żychlin | 47,4 | 60,8 | 111 |
| Żarnów | 46,9 | 49,8 | 39 |
| Kamieńsk | 46,9 | 54,4 | 60 |
| Krośniewice | 46,8 | 62,9 | 69 |
| Przedbórz | 46,7 | 66,8 | 48 |
| Nowe Ostrowy | 46,1 | 65,0 | 32 |
| Rzeczyca | 45,7 | 60,1 | 41 |
| Kiernozia | 37,6 | 48,2 | 44 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie łódzkim?
- W połowie gmin w województwie łódzkim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 57,9 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 155 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 22 gminy. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.