Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Nowy Kawęczyn

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 86 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat skierniewicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Nowy Kawęczyn

Granice: Gmina Nowy Kawęczyn
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Nowy Kawęczyn. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Nowy Kawęczyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,8 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Nowy Kawęczyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 86 świadectw).
Mediana EP
84 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
86 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Nowy Kawęczyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 71 spraw budowlanych, w tym 51 spraw o dom jednorodzinny — o 15,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
51 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
71 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
71 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Nowy Kawęczyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 3 projekty, w tym 2 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
3 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nowy Kawęczyn
Inwestycje
2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1 000 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Nowy Kawęczyn

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 3 projekty, w tym 1 w całości w gminie Nowy Kawęczyn: 1 000 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Nowy Kawęczyn ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 33 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
32,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
90 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nowy Kawęczyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,7% powierzchni gminy, a 18,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Nowy Kawęczyn W gminie Nowy Kawęczyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,7% powierzchni gminy, a 18,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
14,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
18,6 % 19 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
102 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Nowy Kawęczyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 31 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,3%
Zdających
31 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
60,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
80,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 66,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Nowy Kawęczyn Język polski: wynik 66,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 60,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Nowy Kawęczyn Matematyka: wynik 60,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 80,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Nowy Kawęczyn Język angielski: wynik 80,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Nowy Kawęczyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 192 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (702 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,3 mln zł przy dochodach 38,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 192 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 702 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
26,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,7%
Podatek od środków transportowych
42 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 43 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
38,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
37,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Nowy Kawęczyn najlepsza pozycja to 852. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
852 z 2 451 gmin w kraju · 75. z 177 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — −0,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
852 z 2 479 gmin w kraju · 61. z 177 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 2,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 951 z 2 301 gmin w kraju · 136. z 168 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 0,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Nowy Kawęczyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2021-12-13.
Akty planistyczne
3 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Nowy Kawęczyn ma plan ogólny?
W gminie Nowy Kawęczyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nowy Kawęczyn?
W gminie Nowy Kawęczyn nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nowy Kawęczyn?
W gminie Nowy Kawęczyn w roku 2025 oddano do użytku 2,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Nowy Kawęczyn?
W gminie Nowy Kawęczyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 71 spraw budowlanych, w tym 51 spraw o dom jednorodzinny — o 15,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nowy Kawęczyn?
W gminie Nowy Kawęczyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 84 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 86 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nowy Kawęczyn?
W gminie Nowy Kawęczyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2021-12-13.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.