Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie warmińsko-mazurskim
W połowie gmin w województwie warmińsko-mazurskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 53,3% (egzamin w roku 2026, 97 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Zalewo | 66,4 | 74,7 | 51 |
| Stawiguda | 63,7 | 79,6 | 164 |
| Milejewo | 63,1 | 69,7 | 30 |
| Srokowo | 61,5 | 66,0 | 36 |
| Elbląg | 60,3 | 75,4 | 1 030 |
| Wielbark | 58,9 | 62,6 | 64 |
| Dywity | 58,9 | 73,3 | 158 |
| Nowe Miasto Lubawskie | 58,9 | 69,8 | 100 |
| Kętrzyn | 58,7 | 72,4 | 286 |
| Olsztyn | 58,2 | 76,6 | 1 631 |
| Gietrzwałd | 57,9 | 76,8 | 49 |
| Kalinowo | 57,8 | 62,9 | 40 |
| Morąg | 57,8 | 69,1 | 201 |
| Pasym | 57,6 | 71,0 | 43 |
| Młynary | 57,5 | 57,5 | 31 |
| Markusy | 57,4 | 53,9 | 30 |
| Elbląg | 57,3 | 72,9 | 33 |
| Płośnica | 57,1 | 66,2 | 45 |
| Piecki | 57,0 | 74,4 | 53 |
| Ełk | 56,9 | 75,5 | 587 |
| Lubawa | 56,6 | 65,6 | 122 |
| Grodziczno | 56,4 | 54,6 | 54 |
| Olecko | 56,3 | 66,0 | 193 |
| Bartoszyce | 56,2 | 72,7 | 224 |
| Działdowo | 55,7 | 73,7 | 237 |
| Lubawa | 55,5 | 70,3 | 129 |
| Giżycko | 55,4 | 72,2 | 273 |
| Szczytno | 55,4 | 67,8 | 80 |
| Iława | 55,2 | 72,3 | 345 |
| Godkowo | 55,0 | 59,7 | 31 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Barciany | 51,1 | 50,4 | 45 |
| Górowo Iławeckie | 51,0 | 53,4 | 33 |
| Ruciane-Nida | 51,0 | 63,5 | 39 |
| Kętrzyn | 50,9 | 51,3 | 53 |
| Tolkmicko | 50,6 | 60,5 | 38 |
| Prostki | 50,2 | 64,8 | 50 |
| Lidzbark Warmiński | 49,7 | 54,6 | 39 |
| Susz | 49,4 | 56,8 | 122 |
| Rybno | 49,4 | 61,0 | 82 |
| Bartoszyce | 49,3 | 55,9 | 52 |
| Lubomino | 48,9 | 54,3 | 35 |
| Dąbrówno | 48,9 | 47,9 | 31 |
| Bisztynek | 48,8 | 57,0 | 35 |
| Ełk | 48,8 | 59,8 | 82 |
| Jedwabno | 47,9 | 58,8 | 32 |
| Kowale Oleckie | 47,7 | 58,7 | 43 |
| Pieniężno | 47,7 | 67,2 | 39 |
| Orzysz | 47,5 | 64,1 | 60 |
| Iława | 47,5 | 59,9 | 108 |
| Jeziorany | 45,9 | 58,0 | 61 |
| Świętajno | 45,9 | 58,1 | 51 |
| Reszel | 45,8 | 61,3 | 40 |
| Wydminy | 45,8 | 69,4 | 45 |
| Gronowo Elbląskie | 45,8 | 58,2 | 34 |
| Korsze | 45,8 | 55,5 | 71 |
| Ryn | 43,8 | 53,2 | 38 |
| Działdowo | 43,5 | 57,4 | 69 |
| Banie Mazurskie | 43,5 | 52,9 | 31 |
| Grunwald | 42,7 | 52,3 | 38 |
| Sorkwity | 40,4 | 49,9 | 40 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie warmińsko-mazurskim?
- W połowie gmin w województwie warmińsko-mazurskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 53,3 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 97 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 19 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.