Gmina Bartoszyce
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 277 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat bartoszycki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-20)
W gminie Bartoszyce plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 11.- Plany miejscowe
- 11 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 1,7 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Bartoszyce mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 277 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 158 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 277 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Bartoszyce w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 55 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 23,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 36 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 55 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 55 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Bartoszyce dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 36 projektów, w tym 20 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 36 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Bartoszyce
- Inwestycje
- 20 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 4,9 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Bartoszyce
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur — 35 projektów, w tym 6 w całości w gminie Bartoszyce: 4,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Bartoszyce: 92 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Bartoszyce ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 24 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 23,6 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -2,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 86 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Bartoszyce ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,2% powierzchni gminy, a 44,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 5,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 44,8 % 190 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 424 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Bartoszyce uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 49,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 52 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 49,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,0%
- Zdających
- 52 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 59,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 38,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 55,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Bartoszyce podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 490 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (509 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 8,7 mln zł przy dochodach 102,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 490 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 509 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 12,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,4%
- Podatek od środków transportowych
- 28 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 102,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 111,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -8,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Bartoszyce najlepsza pozycja to 958. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 319 z 2 451 gmin w kraju · 34. z 116 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — −2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 958 z 2 479 gmin w kraju · 33. z 116 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 2,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 803 z 2 301 gmin w kraju · 92. z 113 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 1,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Bartoszyce w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-20.- Akty planistyczne
- 5 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/196/2026 Rady Gminy Bartoszyce z dnia 9 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Bartoszyce
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/182/2026 Rady Gminy Bartoszyce z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym Dąbrowa, gmina Bartoszyce
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXII/418/2022 Rady Gminy Bartoszyce z dnia 3 listopada 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym Wawrzyny gmina Bartoszyce
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIX/208/2020 Rady Gminy Bartoszyce z dnia 30 września 2020 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Lusiny, gmina Bartoszyce
- · plan miejscowy · Uchwała nr XV/186/2016 Rady Gminy Bartoszyce z dnia 29 kwietnia 2016 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Bartoszyce obejmującego teren położony we wsi Plęsy
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Bartoszyce ma plan ogólny?
- W gminie Bartoszyce plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 11.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Bartoszyce?
- W gminie Bartoszyce nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Bartoszyce?
- W gminie Bartoszyce w roku 2025 oddano do użytku 2,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Bartoszyce?
- W gminie Bartoszyce w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 55 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 23,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Bartoszyce?
- W gminie Bartoszyce mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 277 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Bartoszyce?
- W gminie Bartoszyce w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-20.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.