Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat bartoszycki

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 169 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 812 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. warmińsko-mazurskie stan na

Sprawdź działkę — powiat bartoszycki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. warmińsko-mazurskie 106 zł/m²
Polska 143 zł/m²
28 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. warmińsko-mazurskie — mediana 106 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 28 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Bisztynek (2026-09-15)

Uchwała nr XXXVI/212/2026 Rady Miejskiej w Bisztynku z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Bisztynek

W powiecie bartoszyckim plan ogólny ma 6 gmin z 6 — to 100%, a planów miejscowych widzę 29.
Gminy z planem ogólnym
6 z 6 gmin w obszarze
Plany miejscowe
29 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie bartoszyckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 169 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 812 świadectw).
Mediana EP
169 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 812 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie bartoszyckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 163 sprawy budowlane, w tym 69 spraw o dom jednorodzinny — o 2,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
69 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
163 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
161 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie bartoszyckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 144 projekty, w tym 63 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
144 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie bartoszyckim
Inwestycje
63 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
81 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
86,2 mln zł z 61 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie bartoszyckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur — 134 projekty, w tym 57 w całości w powiecie bartoszyckim: 72,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 4 w całości w powiecie bartoszyckim: 14,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie bartoszyckim bezrobocie to 17,5% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 151 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
17,5 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 151 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 000 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
3 557 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie bartoszyckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 447 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
447 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat bartoszycki Język polski: wynik 62,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat bartoszycki Matematyka: wynik 45,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat bartoszycki Język angielski: wynik 65,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie bartoszyckim najlepsza pozycja to 190. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (1,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
231 z 243 powiatów w kraju · 16. z 17 powiatów w województwie — −5,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
220 z 258 powiatów w kraju · 14. z 17 powiatów w województwie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
264 z 380 powiatów w kraju · 16. z 21 powiatów w województwie — 19,2 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
190 z 193 powiatów w kraju · 14. z 14 powiatów w województwie — 1,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie bartoszyckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 39 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.
Akty planistyczne
39 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie bartoszyckim ma plan ogólny?
W powiecie bartoszyckim plan ogólny ma 6 gmin z 6 — to 100%, a planów miejscowych widzę 29.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie bartoszyckim?
W powiecie bartoszyckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie bartoszyckim?
W powiecie bartoszyckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie bartoszyckim?
W powiecie bartoszyckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 163 sprawy budowlane, w tym 69 spraw o dom jednorodzinny — o 2,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie bartoszyckim?
W powiecie bartoszyckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 169 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 812 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie bartoszyckim?
W powiecie bartoszyckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 39 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.