Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Lubawa

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat iławski stan na

Sprawdź działkę — gmina Lubawa

Granice: Gmina Lubawa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Lubawa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat iławski (5 lat) 60 zł/m²
woj. warmińsko-mazurskie 106 zł/m²
Polska 143 zł/m²
12 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat iławski (5 lat) — mediana 60 zł/m²; woj. warmińsko-mazurskie — mediana 106 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 12 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)

Uchwała nr XXVI/150/26 Rady Gminy Lubawa z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Lubawa

W gminie Lubawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Plany miejscowe
2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat iławski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Lubawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat iławski) to 60 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 110 zł/m² (250 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
60 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat iławski)
Typowy przedział cen od, powiat
32 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat iławski)
Typowy przedział cen do, powiat
110 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat iławski)
Transakcje, powiat
250 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat iławski)

Energia budynków

W gminie Lubawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 839 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
83 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
839 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Lubawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 113 spraw budowlanych, w tym 55 spraw o dom jednorodzinny — o 52,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
55 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
113 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
113 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Lubawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 31 projektów, w tym 23 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
31 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lubawa
Inwestycje
23 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
3 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
7,3 mln zł z 12 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lubawa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur — 22 projekty, w tym 5 w całości w gminie Lubawa: 4,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 5 w całości w gminie Lubawa: 2,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 3 projekty, w tym 2 w całości w gminie Lubawa: 678 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Lubawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 44 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
43,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
76 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Lubawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,2% powierzchni gminy, a 20,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Lubawa W gminie Lubawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,2% powierzchni gminy, a 20,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
20,9 % 49 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
235 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Lubawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 122 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,2%
Zdających
122 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
10 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Lubawa Język polski: wynik 60,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Lubawa Matematyka: wynik 52,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Lubawa Język angielski: wynik 65,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Lubawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 650 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (769 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,4 mln zł przy dochodach 98,2 mln zł.
Podatek od nieruchomości
650 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 769 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
28,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,3%
Podatek od środków transportowych
38 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
98,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
89,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
8,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
10,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Lubawa najlepsza pozycja to 1076. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 983 z 2 451 gmin w kraju · 75. z 116 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — −5,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 076 z 2 479 gmin w kraju · 39. z 116 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 967 z 2 301 gmin w kraju · 100. z 113 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Lubawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-07.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Lubawa ma plan ogólny?
W gminie Lubawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lubawa?
W gminie Lubawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat iławski) to 60 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 110 zł/m² (250 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lubawa?
W gminie Lubawa w roku 2025 oddano do użytku 2,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Lubawa?
W gminie Lubawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 113 spraw budowlanych, w tym 55 spraw o dom jednorodzinny — o 52,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lubawa?
W gminie Lubawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 839 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lubawa?
W gminie Lubawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.