Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie pomorskim
W połowie gmin w województwie pomorskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 54,4% (egzamin w roku 2026, 107 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Kosakowo | 70,8 | 86,5 | 238 |
| Sopot | 69,5 | 84,6 | 218 |
| Gdynia | 66,7 | 81,6 | 1 854 |
| Gdańsk | 66,4 | 81,3 | 3 790 |
| Kwidzyn | 65,0 | 77,0 | 396 |
| Kolbudy | 64,8 | 79,7 | 380 |
| Żukowo | 64,7 | 74,6 | 613 |
| Jastarnia | 62,6 | 78,7 | 32 |
| Pruszcz Gdański | 62,6 | 77,5 | 336 |
| Rumia | 62,3 | 78,8 | 520 |
| Przywidz | 61,1 | 67,1 | 45 |
| Redzikowo | 60,6 | 74,1 | 205 |
| Przechlewo | 60,6 | 69,7 | 52 |
| Sierakowice | 60,4 | 62,0 | 276 |
| Wejherowo | 60,1 | 71,3 | 478 |
| Studzienice | 60,1 | 75,7 | 54 |
| Somonino | 60,0 | 68,6 | 118 |
| Pruszcz Gdański | 59,9 | 77,9 | 417 |
| Stężyca | 59,6 | 63,4 | 187 |
| Kościerzyna | 59,5 | 71,8 | 286 |
| Lipusz | 59,1 | 66,4 | 30 |
| Subkowy | 59,1 | 65,2 | 50 |
| Reda | 58,9 | 75,1 | 349 |
| Borzytuchom | 58,6 | 69,6 | 34 |
| Kościerzyna | 58,2 | 64,5 | 152 |
| Trąbki Wielkie | 58,2 | 68,7 | 121 |
| Sulęczyno | 58,2 | 61,5 | 67 |
| Tczew | 57,6 | 71,6 | 596 |
| Szemud | 57,6 | 70,0 | 307 |
| Tczew | 57,6 | 67,3 | 132 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Człuchów | 51,2 | 69,8 | 138 |
| Smętowo Graniczne | 51,1 | 70,1 | 45 |
| Nowy Dwór Gdański | 50,6 | 66,9 | 153 |
| Czarne | 50,6 | 73,1 | 55 |
| Gniewino | 50,5 | 60,8 | 117 |
| Linia | 50,4 | 56,1 | 75 |
| Cewice | 50,2 | 60,0 | 92 |
| Puck | 50,1 | 73,7 | 130 |
| Wicko | 50,0 | 61,8 | 53 |
| Nowy Staw | 49,9 | 70,8 | 49 |
| Łęczyce | 49,4 | 54,5 | 160 |
| Stary Targ | 49,2 | 59,6 | 47 |
| Stara Kiszewa | 49,2 | 61,3 | 73 |
| Dzierzgoń | 49,1 | 63,1 | 69 |
| Skórcz | 49,0 | 57,0 | 37 |
| Dębnica Kaszubska | 48,7 | 53,1 | 84 |
| Prabuty | 48,6 | 63,7 | 115 |
| Stare Pole | 48,2 | 67,3 | 49 |
| Pelplin | 48,1 | 59,2 | 157 |
| Zblewo | 47,4 | 57,8 | 132 |
| Sztum | 47,3 | 66,4 | 168 |
| Tuchomie | 47,3 | 54,5 | 42 |
| Gniew | 47,2 | 59,1 | 123 |
| Główczyce | 46,9 | 62,4 | 87 |
| Człuchów | 46,7 | 58,9 | 87 |
| Nowa Wieś Lęborska | 46,0 | 62,8 | 116 |
| Kaliska | 44,7 | 49,5 | 67 |
| Czarna Dąbrówka | 44,2 | 47,4 | 61 |
| Lichnowy | 39,7 | 48,8 | 37 |
| Debrzno | 35,7 | 54,9 | 83 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie pomorskim?
- W połowie gmin w województwie pomorskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 54,4 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 107 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 16 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.