Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie świętokrzyskim
W połowie gmin w województwie świętokrzyskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 57,9% (egzamin w roku 2026, 87 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Wiślica | 70,6 | 76,6 | 32 |
| Bieliny | 69,8 | 79,1 | 91 |
| Górno | 67,2 | 76,9 | 122 |
| Kielce | 67,1 | 82,1 | 1 629 |
| Strawczyn | 66,8 | 74,0 | 123 |
| Nagłowice | 66,5 | 64,4 | 41 |
| Małogoszcz | 65,6 | 68,9 | 82 |
| Opatów | 65,1 | 84,0 | 95 |
| Masłów | 64,7 | 74,0 | 66 |
| Mniów | 64,4 | 77,0 | 86 |
| Szydłów | 64,2 | 71,2 | 44 |
| Sobków | 64,2 | 74,8 | 98 |
| Chęciny | 63,9 | 78,4 | 106 |
| Miedziana Góra | 63,3 | 73,6 | 128 |
| Włoszczowa | 62,8 | 76,8 | 174 |
| Fałków | 62,8 | 65,7 | 32 |
| Morawica | 62,6 | 73,3 | 207 |
| Czarnocin | 62,4 | 76,5 | 38 |
| Oleśnica | 62,2 | 60,2 | 32 |
| Pierzchnica | 62,0 | 66,9 | 43 |
| Bodzentyn | 62,0 | 70,5 | 104 |
| Busko-Zdrój | 62,0 | 76,2 | 294 |
| Jędrzejów | 61,0 | 73,1 | 276 |
| Obrazów | 60,9 | 71,4 | 43 |
| Piekoszów | 60,6 | 72,6 | 164 |
| Pacanów | 60,3 | 65,7 | 52 |
| Pawłów | 60,3 | 67,9 | 144 |
| Oksa | 60,3 | 71,5 | 47 |
| Nowiny | 60,0 | 78,2 | 92 |
| Łączna | 60,0 | 72,0 | 36 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Skarżysko-Kamienna | 55,2 | 74,4 | 316 |
| Secemin | 54,8 | 63,1 | 35 |
| Kazimierza Wielka | 54,7 | 67,4 | 118 |
| Skarżysko Kościelne | 54,6 | 73,6 | 49 |
| Gowarczów | 54,1 | 80,3 | 38 |
| Raków | 54,0 | 61,9 | 38 |
| Stąporków | 53,7 | 64,9 | 114 |
| Solec-Zdrój | 53,6 | 59,7 | 53 |
| Sędziszów | 53,5 | 65,2 | 109 |
| Wąchock | 53,2 | 68,1 | 51 |
| Łagów | 53,2 | 62,4 | 57 |
| Dwikozy | 53,0 | 72,5 | 65 |
| Stopnica | 53,0 | 68,2 | 48 |
| Łoniów | 52,7 | 62,3 | 75 |
| Ostrowiec Świętokrzyski | 52,7 | 71,3 | 500 |
| Koprzywnica | 52,5 | 66,0 | 49 |
| Ożarów | 52,4 | 61,1 | 69 |
| Bliżyn | 51,8 | 66,7 | 42 |
| Połaniec | 51,2 | 66,1 | 122 |
| Kunów | 51,1 | 66,8 | 55 |
| Michałów | 51,0 | 59,1 | 49 |
| Bogoria | 50,9 | 66,1 | 76 |
| Słupia (Jędrzejowska) | 50,9 | 51,4 | 31 |
| Gnojno | 50,5 | 59,4 | 33 |
| Klimontów | 49,6 | 59,8 | 53 |
| Działoszyce | 49,5 | 60,8 | 33 |
| Wodzisław | 49,2 | 46,0 | 47 |
| Iwaniska | 46,9 | 53,2 | 61 |
| Ćmielów | 45,6 | 56,6 | 36 |
| Zawichost | 35,2 | 52,4 | 48 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie świętokrzyskim?
- W połowie gmin w województwie świętokrzyskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 57,9 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 87 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 15 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.