Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Mniów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat kielecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Mniów

Granice: Gmina Mniów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Mniów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kielecki 97 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
24 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kielecki — mediana 97 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 24 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Mniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Plany miejscowe
4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kielecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Mniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kielecki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 59 a 190 zł/m² (229 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
97 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)
Typowy przedział cen od, powiat
59 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)
Typowy przedział cen do, powiat
190 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)
Transakcje, powiat
229 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)

Energia budynków

W gminie Mniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw).
Mediana EP
75 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
161 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Mniów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 55 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
43 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
55 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
54 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Mniów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mniów
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
12 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
18,4 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mniów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 18 projektów, w tym 7 w całości w gminie Mniów: 16,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Mniów: 2,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Mniów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 94 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
93,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-8,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
89 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Mniów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,2% powierzchni gminy, a 19,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Mniów W gminie Mniów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,2% powierzchni gminy, a 19,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
17,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
19,4 % 18 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
93 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Mniów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 86 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
64,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,0%
Zdających
86 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
60,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
77 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły z 5 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 68,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Mniów Język polski: wynik 68,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 60,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Mniów Matematyka: wynik 60,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Mniów Język angielski: wynik 77,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Mniów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 165 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (435 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,5 mln zł przy dochodach 74,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
165 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 435 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
12,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,6%
Podatek od środków transportowych
25 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
74,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
70,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Mniów najlepsza pozycja to 527. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 301 z 2 451 gmin w kraju · 98. z 99 gmin w województwie · 18. z 18 gmin w powiecie — −8,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
527 z 2 479 gmin w kraju · 13. z 102 gmin w województwie · 12. z 19 gmin w powiecie — 3,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 901 z 2 301 gmin w kraju · 57. z 90 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — 1,1 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Mniów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-06.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Mniów ma plan ogólny?
W gminie Mniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mniów?
W gminie Mniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kielecki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 59 a 190 zł/m² (229 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mniów?
W gminie Mniów w roku 2025 oddano do użytku 3,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Mniów?
W gminie Mniów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 55 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mniów?
W gminie Mniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mniów?
W gminie Mniów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-06.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.