Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ćmielów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 182 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 155 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat ostrowiecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Ćmielów

Granice: Gmina Ćmielów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ćmielów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat ostrowiecki (3 lata) 80 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
21 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat ostrowiecki (3 lata) — mediana 80 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 21 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Ćmielów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
16,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat ostrowiecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Ćmielów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrowiecki) to 80 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 53 a 133 zł/m² (38 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
80 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowiecki)
Typowy przedział cen od, powiat
53 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowiecki)
Typowy przedział cen do, powiat
133 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowiecki)
Transakcje, powiat
38 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat ostrowiecki)

Energia budynków

W gminie Ćmielów mediana EP ze świadectw energetycznych to 182 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 155 świadectw).
Mediana EP
182 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
155 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Ćmielów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 21 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
16 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
21 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
21 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ćmielów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ćmielów
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
926 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Ćmielów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 14 projektów, w tym 1 w całości w gminie Ćmielów: 926 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ćmielów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 55 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
55,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
86 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ćmielów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,7% powierzchni gminy, a 39,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ćmielów W gminie Ćmielów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,7% powierzchni gminy, a 39,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
39,5 % 47 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
119 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ćmielów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 45,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
45,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,3%
Zdających
36 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
54,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
36,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
56,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 54,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ćmielów Język polski: wynik 54,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 36,7% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ćmielów Matematyka: wynik 36,7% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 56,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ćmielów Język angielski: wynik 56,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ćmielów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 389 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (406 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,0 mln zł przy dochodach 47,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
389 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 406 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,2%
Podatek od środków transportowych
4 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
47,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
50,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-771 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ćmielów najlepsza pozycja to 1081. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (16,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 955 z 2 451 gmin w kraju · 77. z 99 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — −5,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 680 z 2 479 gmin w kraju · 66. z 102 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 081 z 2 301 gmin w kraju · 37. z 90 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 16,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ćmielów w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ćmielów ma plan ogólny?
W gminie Ćmielów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ćmielów?
W gminie Ćmielów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ostrowiecki) to 80 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 53 a 133 zł/m² (38 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ćmielów?
W gminie Ćmielów w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ćmielów?
W gminie Ćmielów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 21 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ćmielów?
W gminie Ćmielów mediana EP ze świadectw energetycznych to 182 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 155 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ćmielów?
W gminie Ćmielów w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.