Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ożarów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 138 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 217 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat opatowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Ożarów

Granice: Gmina Ożarów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ożarów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
24 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 24 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)

Uchwała nr XLIX/311/2026 Rady Miejskiej w Ożarowie z dnia 19 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia PLANU OGÓLNEGO GMINY OŻARÓW

W gminie Ożarów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
25,8 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Ożarów mediana EP ze świadectw energetycznych to 138 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 217 świadectw).
Mediana EP
138 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
217 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Ożarów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 83,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
22 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
40 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
40 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ożarów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ożarów
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
11 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ożarów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 16 projektów, w tym 9 w całości w gminie Ożarów: 11,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ożarów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 53 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
53,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-7,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
84 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ożarów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,9% powierzchni gminy, a 34,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ożarów W gminie Ożarów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,9% powierzchni gminy, a 34,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
3,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
34,6 % 62 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
179 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ożarów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 69 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
Zdających
69 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
56,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 56,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ożarów Język polski: wynik 56,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ożarów Matematyka: wynik 48,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ożarów Język angielski: wynik 61,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ożarów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 568 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (398 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 950 tys. zł przy dochodach 93,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 568 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 398 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
34 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,9%
Podatek od środków transportowych
54 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
93 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
94 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-950 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ożarów najlepsza pozycja to 943. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (25,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 253 z 2 451 gmin w kraju · 95. z 99 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — −7,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 093 z 2 479 gmin w kraju · 88. z 102 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
943 z 2 301 gmin w kraju · 30. z 90 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 25,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ożarów w dziennikach urzędowych ogłoszono 18 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
18 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ożarów ma plan ogólny?
W gminie Ożarów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ożarów?
W gminie Ożarów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ożarów?
W gminie Ożarów w roku 2025 oddano do użytku 0,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ożarów?
W gminie Ożarów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 83,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ożarów?
W gminie Ożarów mediana EP ze świadectw energetycznych to 138 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 217 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ożarów?
W gminie Ożarów w dziennikach urzędowych ogłoszono 18 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.