Powiat opatowski
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 886 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Opatów (2026-10-01)
W powiecie opatowskim plan ogólny ma 3 gminy z 8 — to 38%, a planów miejscowych widzę 15.- Gminy z planem ogólnym
- 3 z 8 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Energia budynków
W powiecie opatowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 886 świadectw).- Mediana EP
- 158 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 886 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie opatowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 278 spraw budowlanych, w tym 158 spraw o dom jednorodzinny — o 81,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 158 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 278 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 278 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie opatowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 64 projekty, w tym 27 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 64 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie opatowskim
- Inwestycje
- 27 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 37 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 438,5 mln zł z 40 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie opatowskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 57 projektów, w tym 36 w całości w powiecie opatowskim: 101,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie opatowskim: 258 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie opatowskim: 336,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie opatowskim bezrobocie to 15,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 592 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 15,8 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 7 592 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 174 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 7 914 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie opatowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 373 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 373 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 57,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie opatowskim najlepsza pozycja to 46. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (49,3 %, 2021 r.).- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 46 z 380 powiatów w kraju · 5. z 14 powiatów w województwie — 49,3 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie opatowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 56 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.- Akty planistyczne
- 56 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXII/270/2026 Rady Miejskiej w Opatowie z dnia 24 września 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta i gminy Opatów
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVIII/145/2026 Rady Gminy w Wojciechowicach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Wojciechowice
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XLIX/311/2026 Rady Miejskiej w Ożarowie z dnia 19 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia PLANU OGÓLNEGO GMINY OŻARÓW
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXX/252/2026 Rady Miejskiej w Opatowie z dnia 27 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie Opatów
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok nr II SA/Ke 109/24 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 maja 2024 r. w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Baćkowice
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/127/25 Rady Gminy w Baćkowicach z dnia 30 października 2025 r. w sprawie zmiany Nr 3 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Baćkowice
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/128/25 Rady Gminy w Baćkowicach z dnia 30 października 2025 r. w sprawie zmiany Nr 10 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Baćkowice
- · plan miejscowy · Uchwała nr X/49/24 Rady Gminy w Baćkowicach z dnia 25 listopada 2024 r. w sprawie zmiany Nr 9 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Baćkowice
- · plan miejscowy · Uchwała nr VII/45/2024 Rady Miejskiej w Iwaniskach z dnia 19 września 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu geodezyjnego Krępa w gminie Iwaniska
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/21/2024 Rady Miejskiej w Ożarowie z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie zmiany Nr II MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY OŻARÓW W GRANICACH SOŁECTW LASOCIN – SZYMANÓWKA
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie opatowskim ma plan ogólny?
- W powiecie opatowskim plan ogólny ma 3 gminy z 8 — to 38%, a planów miejscowych widzę 15.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie opatowskim?
- W powiecie opatowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie opatowskim?
- W powiecie opatowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie opatowskim?
- W powiecie opatowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 278 spraw budowlanych, w tym 158 spraw o dom jednorodzinny — o 81,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie opatowskim?
- W powiecie opatowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 158 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 886 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie opatowskim?
- W powiecie opatowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 56 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Baćkowice — gmina wiejska
- Iwaniska — gmina miejsko-wiejska
- Lipnik — gmina wiejska
- Opatów — gmina miejsko-wiejska
- Ożarów — gmina miejsko-wiejska
- Sadowie — gmina wiejska
- Tarłów — gmina wiejska
- Wojciechowice — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.