Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat konecki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 242 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na

Sprawdź działkę — powiat konecki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat konecki (3 lata) 54 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat konecki (3 lata) — mediana 54 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Fałków (2026-08-11)

Uchwała nr XXXII/182/2026 Rady Gminy w Fałkowie z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Fałków

W powiecie koneckim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 101.
Gminy z planem ogólnym
2 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
101 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie koneckim mediana ceny gruntu budowlanego to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 242 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
54 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
30 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
242 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie koneckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 155 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 001 świadectw).
Mediana EP
155 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 001 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie koneckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 462 sprawy budowlane, w tym 329 spraw o dom jednorodzinny — o 2,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
329 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
462 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
342 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie koneckim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 120 projektów, w tym 54 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
120 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie koneckim
Inwestycje
54 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
49 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
17 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
334,5 mln zł z 85 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie koneckim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 80 projektów, w tym 50 w całości w powiecie koneckim: 279,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 17 projektów, w tym 16 w całości w powiecie koneckim: 4,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 13 projektów, w tym 11 w całości w powiecie koneckim: 13,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 7 projektów, w tym 7 w całości w powiecie koneckim: 36,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie koneckim: 375 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie koneckim bezrobocie to 11,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 923 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
11 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 923 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 592 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
10 616 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie koneckim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 622 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
622 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 64,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat konecki Język polski: wynik 64,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat konecki Matematyka: wynik 49,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat konecki Język angielski: wynik 70,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie koneckim najlepsza pozycja to 99. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (41,2 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
99 z 380 powiatów w kraju · 9. z 14 powiatów w województwie — 41,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie koneckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 128 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.
Akty planistyczne
128 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie koneckim ma plan ogólny?
W powiecie koneckim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 101.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie koneckim?
W powiecie koneckim mediana ceny gruntu budowlanego to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 242 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie koneckim?
W powiecie koneckim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie koneckim?
W powiecie koneckim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 462 sprawy budowlane, w tym 329 spraw o dom jednorodzinny — o 2,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie koneckim?
W powiecie koneckim mediana EP ze świadectw energetycznych to 155 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 001 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie koneckim?
W powiecie koneckim w dziennikach urzędowych ogłoszono 128 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.