Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Stąporków

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 190 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 345 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat konecki stan na

Sprawdź działkę — gmina Stąporków

Granice: Gmina Stąporków
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Stąporków. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat konecki (3 lata) 54 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat konecki (3 lata) — mediana 54 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Stąporków planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
Plany miejscowe
8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat konecki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Stąporków mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat konecki) to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 242 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
54 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat konecki)
Typowy przedział cen od, powiat
30 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat konecki)
Typowy przedział cen do, powiat
242 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat konecki)
Transakcje, powiat
20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat konecki)

Energia budynków

W gminie Stąporków mediana EP ze świadectw energetycznych to 190 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 345 świadectw).
Mediana EP
190 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
345 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Stąporków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 90 spraw budowlanych, w tym 65 spraw o dom jednorodzinny — o 54,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
65 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
90 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
61 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Stąporków dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 17 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Stąporków
Inwestycje
17 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
29 mln zł z 13 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Stąporków

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 20 projektów, w tym 7 w całości w gminie Stąporków: 9,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 3 w całości w gminie Stąporków: 8,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w gminie Stąporków: 11,5 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Stąporków ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 64 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
63,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
99 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Stąporków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,4% powierzchni gminy, a 41,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Stąporków W gminie Stąporków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,4% powierzchni gminy, a 41,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
41,6 % 96 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
231 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Stąporków uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 114 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,7%
Zdających
114 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
46,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
64,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
6 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Stąporków Język polski: wynik 61,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Stąporków Matematyka: wynik 46,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 64,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Stąporków Język angielski: wynik 64,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Stąporków podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 455 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (368 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 192 tys. zł przy dochodach 101,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
455 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 368 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,8%
Podatek od środków transportowych
24 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
101 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
101,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-192 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
8,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Stąporków najlepsza pozycja to 1412. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−2,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 412 z 2 451 gmin w kraju · 49. z 99 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — −2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 706 z 2 479 gmin w kraju · 68. z 102 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 115 z 2 301 gmin w kraju · 69. z 90 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Stąporków w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-04.
Akty planistyczne
12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Stąporków ma plan ogólny?
W gminie Stąporków planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Stąporków?
W gminie Stąporków mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat konecki) to 54 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 30 a 242 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Stąporków?
W gminie Stąporków w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Stąporków?
W gminie Stąporków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 90 spraw budowlanych, w tym 65 spraw o dom jednorodzinny — o 54,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Stąporków?
W gminie Stąporków mediana EP ze świadectw energetycznych to 190 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 345 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Stąporków?
W gminie Stąporków w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.