Powiat staszowski
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 600 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Oleśnica (2026-08-31)
W powiecie staszowskim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 6.- Gminy z planem ogólnym
- 2 z 8 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 6 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Energia budynków
W powiecie staszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 600 świadectw).- Mediana EP
- 87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 600 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie staszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 390 spraw budowlanych, w tym 212 spraw o dom jednorodzinny — o 9,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 212 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 390 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 387 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie staszowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 92 projekty, w tym 42 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 92 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie staszowskim
- Inwestycje
- 42 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 39 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 11 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 173,5 mln zł z 61 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie staszowskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 71 projektów, w tym 46 w całości w powiecie staszowskim: 108,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 11 projektów, w tym 9 w całości w powiecie staszowskim: 2,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 7 projektów, w tym 5 w całości w powiecie staszowskim: 42,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie staszowskim: 19,8 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie staszowskim bezrobocie to 7,6% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 150 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 7,6 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 150 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 4 842 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 9 763 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie staszowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 641 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 56,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 641 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie staszowskim najlepsza pozycja to 68. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (45,2 %, 2021 r.).- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 68 z 380 powiatów w kraju · 7. z 14 powiatów w województwie — 45,2 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie staszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 64 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 64 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXXI/176/26 Rady Miejskiej Oleśnica z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Oleśnica
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXX/174/26 Rady Gminy Łubnice z dnia 20 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Łubnice
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr SPN.III.4130.32.2024 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 26 lipca 2024 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr IV/12/2024 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 18 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Połańca – część II obejmująca zachodnią część miasta w części dotyczącej wszystkich ustaleń w tekście zmiany planu dopuszczających urządzenia i instalacje wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy powyżej 500kW wraz ze strefami ochronnymi, dla części terenów produkcyjnych, usługowych i magazynowych, oznaczonych symbolami: 1.PU oraz 7.PU, które położone są w obszarach szczególnego zagrożenia powodzią
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/12/2024 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 18 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Połańca – część II obejmująca zachodnią część miasta
- · plan miejscowy · Uchwała nr IV/13/2024 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 18 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Winnica I” w gminie Połaniec
- · plan miejscowy · Uchwała nr III/ 12/ 2024 Rady Miejskiej w Szydłowie z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych na terenie miasta i gminy Szydłów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr SPN.III.4130.10.2024 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 1 marca 2024 r. stwierdzające nieważność uchwały Nr XCIV/629/2024 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Brzozowa I” w całości
- · plan miejscowy · Uchwała nr XCIV/629/2024 Rady Miejskiej w Połańcu z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Brzozowa I"
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLIII/284/22 Rady Miejskiej w Osieku z dnia 31 października 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Osiek
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr SPN.III.4130.52.2022 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 12 grudnia 2022 r. stwierdzające nieważność części uchwały Nr XLIII/284/22 Rady Miejskiej w Osieku z dnia 31 października 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Osiek, w zakresie ustaleń części tekstowej oraz części graficznej, w odniesieniu do działki nr ewid 408 obręb 01 Osiek, położonej na terenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej, oznaczonym symbolem MU.9
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie staszowskim ma plan ogólny?
- W powiecie staszowskim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 6.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie staszowskim?
- W powiecie staszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie staszowskim?
- W powiecie staszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie staszowskim?
- W powiecie staszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 390 spraw budowlanych, w tym 212 spraw o dom jednorodzinny — o 9,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie staszowskim?
- W powiecie staszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 600 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie staszowskim?
- W powiecie staszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 64 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Bogoria — gmina miejsko-wiejska
- Oleśnica — gmina miejsko-wiejska
- Osiek — gmina miejsko-wiejska
- Połaniec — gmina miejsko-wiejska
- Rytwiany — gmina wiejska
- Staszów — gmina miejsko-wiejska
- Szydłów — gmina miejsko-wiejska
- Łubnice — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.