Gmina Łubnice
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat staszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-24)
W gminie Łubnice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Łubnice mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).- Mediana EP
- 92 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 51 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Łubnice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 27,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 18 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 18 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Łubnice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 5 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Łubnice
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 11,7 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Łubnice
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 5 projektów, w tym 4 w całości w gminie Łubnice: 11,7 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Łubnice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 46 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 45,6 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -2,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,8 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 73 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Łubnice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 22,0% powierzchni gminy, a 8,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 22 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 8,5 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 82 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Łubnice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 27 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 61 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
- Zdających
- 27 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 68 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 54,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Łubnice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 140 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (534 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,1 mln zł przy dochodach 38,7 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 140 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 534 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 7,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,1%
- Podatek od środków transportowych
- 30 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 38,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 36,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Łubnice najlepsza pozycja to 1290. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−2,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 290 z 2 451 gmin w kraju · 41. z 99 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — −2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 482 z 2 479 gmin w kraju · 56. z 102 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 190 z 2 301 gmin w kraju · 78. z 90 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Łubnice w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-24.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Łubnice ma plan ogólny?
- W gminie Łubnice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Łubnice?
- W gminie Łubnice nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Łubnice?
- W gminie Łubnice w roku 2025 oddano do użytku 1,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Łubnice?
- W gminie Łubnice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 27,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Łubnice?
- W gminie Łubnice mediana EP ze świadectw energetycznych to 92 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 51 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Łubnice?
- W gminie Łubnice w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-24.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.