Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rytwiany

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 79 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 101 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat staszowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Rytwiany

Granice: Gmina Rytwiany
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rytwiany. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
24 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 24 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Rytwiany planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Plany miejscowe
2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
2,9 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Rytwiany mediana EP ze świadectw energetycznych to 79 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 101 świadectw).
Mediana EP
79 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
101 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Rytwiany w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 35 spraw o dom jednorodzinny — o 12,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
35 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
46 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
46 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Rytwiany dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 16 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
16 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rytwiany
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
8,2 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rytwiany

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 11 projektów, w tym 4 w całości w gminie Rytwiany: 6,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów, w tym 4 w całości w gminie Rytwiany: 2,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rytwiany ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 49 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
49,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
97 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rytwiany ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 44,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rytwiany W gminie Rytwiany ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 44,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
44,3 % 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
131 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rytwiany uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 60 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
Zdających
60 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
64,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rytwiany Język polski: wynik 64,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rytwiany Matematyka: wynik 54,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 64,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rytwiany Język angielski: wynik 64,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rytwiany podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 439 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (534 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 47,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
439 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 534 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
19,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,1%
Podatek od środków transportowych
70 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
47,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
46,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rytwiany najlepsza pozycja to 1007. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 007 z 2 451 gmin w kraju · 27. z 99 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 402 z 2 479 gmin w kraju · 53. z 102 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 669 z 2 301 gmin w kraju · 52. z 90 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 2,9 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rytwiany ma plan ogólny?
W gminie Rytwiany planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rytwiany?
W gminie Rytwiany nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rytwiany?
W gminie Rytwiany w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rytwiany?
W gminie Rytwiany w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 35 spraw o dom jednorodzinny — o 12,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rytwiany?
W gminie Rytwiany mediana EP ze świadectw energetycznych to 79 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 101 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rytwiany?
W gminie Rytwiany nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.