Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat sandomierski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 130 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 157 zł/m² (18 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na

Sprawdź działkę — powiat sandomierski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat sandomierski (5 lat) 130 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat sandomierski (5 lat) — mediana 130 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Łoniów (2026-09-01)

Uchwała nr XXXII/150/2026 Rady Gminy Łoniów z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Łoniów

W powiecie sandomierskim plan ogólny ma 4 gminy z 9 — to 44%, a planów miejscowych widzę 56.
Gminy z planem ogólnym
4 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
56 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie sandomierskim mediana ceny gruntu budowlanego to 130 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 157 zł/m² (18 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
130 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
47 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
157 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
18 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie sandomierskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 126 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 647 świadectw).
Mediana EP
126 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 647 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie sandomierskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 437 spraw budowlanych, w tym 265 spraw o dom jednorodzinny — o 19,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
265 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
437 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
317 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie sandomierskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 82 projekty, w tym 38 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
82 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie sandomierskim
Inwestycje
38 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
43 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
170,9 mln zł z 51 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie sandomierskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 71 projektów, w tym 45 w całości w powiecie sandomierskim: 114,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 4 projekty, w tym 2 w całości w powiecie sandomierskim: 175 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie sandomierskim: 54,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie sandomierskim: 2,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie sandomierskim bezrobocie to 8,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 412 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,9 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 412 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 652 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 756 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie sandomierskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 626 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
626 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 58,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat sandomierski Język polski: wynik 58,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat sandomierski Matematyka: wynik 48,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat sandomierski Język angielski: wynik 67,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie sandomierskim najlepsza pozycja to 121. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (37,8 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
121 z 380 powiatów w kraju · 10. z 14 powiatów w województwie — 37,8 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie sandomierskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 49 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-01.
Akty planistyczne
49 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie sandomierskim ma plan ogólny?
W powiecie sandomierskim plan ogólny ma 4 gminy z 9 — to 44%, a planów miejscowych widzę 56.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie sandomierskim?
W powiecie sandomierskim mediana ceny gruntu budowlanego to 130 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 157 zł/m² (18 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie sandomierskim?
W powiecie sandomierskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie sandomierskim?
W powiecie sandomierskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 437 spraw budowlanych, w tym 265 spraw o dom jednorodzinny — o 19,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie sandomierskim?
W powiecie sandomierskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 126 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 647 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie sandomierskim?
W powiecie sandomierskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 49 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-01.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.