Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat jędrzejowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 39 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 7 a 62 zł/m² (41 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na

Sprawdź działkę — powiat jędrzejowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat jędrzejowski (5 lat) 39 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
4 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat jędrzejowski (5 lat) — mediana 39 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 4 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie jędrzejowskim żadna z 9 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 66.
Gminy z planem ogólnym
0 z 9 gmin w obszarze
Plany miejscowe
66 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie jędrzejowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 39 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 7 a 62 zł/m² (41 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
39 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
7 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
62 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
41 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie jędrzejowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 835 świadectw).
Mediana EP
91 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 835 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie jędrzejowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 511 spraw budowlanych, w tym 309 spraw o dom jednorodzinny — o 6,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
309 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
511 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
507 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie jędrzejowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 112 projektów, w tym 52 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
112 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie jędrzejowskim
Inwestycje
52 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
44 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
16 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
249,7 mln zł z 84 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie jędrzejowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 81 projektów, w tym 55 w całości w powiecie jędrzejowskim: 156,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 16 projektów, w tym 16 w całości w powiecie jędrzejowskim: 3,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 9 projektów, w tym 8 w całości w powiecie jędrzejowskim: 6,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 5 w całości w powiecie jędrzejowskim: 84,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie jędrzejowskim bezrobocie to 7,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 457 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 457 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 458 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
13 170 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie jędrzejowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 770 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
770 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
68 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat jędrzejowski Język polski: wynik 65,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat jędrzejowski Matematyka: wynik 53,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat jędrzejowski Język angielski: wynik 68,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie jędrzejowskim najlepsza pozycja to 36. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (50,3 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
36 z 380 powiatów w kraju · 4. z 14 powiatów w województwie — 50,3 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie jędrzejowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 112 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.
Akty planistyczne
112 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie jędrzejowskim ma plan ogólny?
W powiecie jędrzejowskim żadna z 9 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 66.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie jędrzejowskim?
W powiecie jędrzejowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 39 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 7 a 62 zł/m² (41 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie jędrzejowskim?
W powiecie jędrzejowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie jędrzejowskim?
W powiecie jędrzejowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 511 spraw budowlanych, w tym 309 spraw o dom jednorodzinny — o 6,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie jędrzejowskim?
W powiecie jędrzejowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 835 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie jędrzejowskim?
W powiecie jędrzejowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 112 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.