Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat pińczowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 16 a 74 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na

Sprawdź działkę — powiat pińczowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat pińczowski 27 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
13 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat pińczowski — mediana 27 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 13 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: żadna z gmin obszaru jeszcze go nie ogłosiła

W powiecie pińczowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 46.
Gminy z planem ogólnym
0 z 5 gmin w obszarze
Plany miejscowe
46 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie pińczowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 16 a 74 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
27 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
16 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
74 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie pińczowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 892 świadectw).
Mediana EP
145 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
892 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
5 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie pińczowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 255 spraw budowlanych, w tym 130 spraw o dom jednorodzinny — o 27,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
130 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
255 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
254 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie pińczowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 73 projekty, w tym 41 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
73 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie pińczowskim
Inwestycje
41 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
31 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
76,9 mln zł z 51 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie pińczowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 60 projektów, w tym 43 w całości w powiecie pińczowskim: 72,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 9 projektów, w tym 7 w całości w powiecie pińczowskim: 4,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie pińczowskim: 16 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie pińczowskim bezrobocie to 7,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 026 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7,8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 026 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 250 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
5 942 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie pińczowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 318 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
54,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
318 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 59,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat pińczowski Język polski: wynik 59,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat pińczowski Matematyka: wynik 49,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat pińczowski Język angielski: wynik 67,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie pińczowskim najlepsza pozycja to 51. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (48,2 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
211 z 243 powiatów w kraju · 6. z 6 powiatów w województwie — −4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
200 z 258 powiatów w kraju · 5. z 6 powiatów w województwie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
51 z 380 powiatów w kraju · 6. z 14 powiatów w województwie — 48,2 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
104 z 193 powiatów w kraju · 2. z 3 powiatów w województwie — 24,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie pińczowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2025-10-31.
Akty planistyczne
58 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie pińczowskim ma plan ogólny?
W powiecie pińczowskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 46.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie pińczowskim?
W powiecie pińczowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 16 a 74 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie pińczowskim?
W powiecie pińczowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie pińczowskim?
W powiecie pińczowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 255 spraw budowlanych, w tym 130 spraw o dom jednorodzinny — o 27,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie pińczowskim?
W powiecie pińczowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 145 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 892 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie pińczowskim?
W powiecie pińczowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 58 aktów planistycznych, ostatni 2025-10-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.