Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat buski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 77 zł/m² (119 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. świętokrzyskie stan na

Sprawdź działkę — powiat buski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat buski (5 lat) 27 zł/m²
woj. świętokrzyskie 95 zł/m²
Polska 143 zł/m²
3 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat buski (5 lat) — mediana 27 zł/m²; woj. świętokrzyskie — mediana 95 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 3 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Stopnica (2026-09-03)

Uchwała nr XV/27/2026 Rady Miejskiej w Stopnicy z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego miasta i gminy Stopnica

W powiecie buskim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 5.
Gminy z planem ogólnym
2 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
5 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie buskim mediana ceny gruntu budowlanego to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 77 zł/m² (119 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
27 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
8 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
77 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
119 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie buskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 652 świadectw).
Mediana EP
113 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 652 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie buskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 393 sprawy budowlane, w tym 260 spraw o dom jednorodzinny — o 3,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
260 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
393 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
391 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie buskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 109 projektów, w tym 40 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
109 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie buskim
Inwestycje
40 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
53 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
16 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
270,6 mln zł z 73 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie buskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 83 projekty, w tym 53 w całości w powiecie buskim: 155,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 16 projektów, w tym 13 w całości w powiecie buskim: 10,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 5 w całości w powiecie buskim: 100,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie buskim: 2,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie buskim: 2,2 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie buskim bezrobocie to 5,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 930 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
5,1 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 930 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 777 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
9 836 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie buskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 571 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
571 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 67,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat buski Język polski: wynik 67,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat buski Matematyka: wynik 52,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat buski Język angielski: wynik 71,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie buskim najlepsza pozycja to 70. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (45,2 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
70 z 380 powiatów w kraju · 8. z 14 powiatów w województwie — 45,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie buskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-09-03.
Akty planistyczne
22 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie buskim ma plan ogólny?
W powiecie buskim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 5.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie buskim?
W powiecie buskim mediana ceny gruntu budowlanego to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 77 zł/m² (119 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie buskim?
W powiecie buskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie buskim?
W powiecie buskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 393 sprawy budowlane, w tym 260 spraw o dom jednorodzinny — o 3,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie buskim?
W powiecie buskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 652 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie buskim?
W powiecie buskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-09-03.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.