Gmina Tuczępy
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 38 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat buski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Tuczępy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat buski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Tuczępy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat buski) to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 77 zł/m² (119 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 27 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat buski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 8 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat buski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 77 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat buski)
- Transakcje, powiat
- 119 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat buski)
Energia budynków
W gminie Tuczępy mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 38 świadectw).- Mediana EP
- 94 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 38 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Tuczępy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 22 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 22 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Tuczępy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 4 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tuczępy
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 2,2 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Tuczępy
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 3 projekty
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Tuczępy: 2,2 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Tuczępy ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 42 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 42,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -5,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 90 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Tuczępy ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,1% powierzchni gminy, a 32,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 13,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 32,1 % 27 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 84 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Tuczępy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 63,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,1%
- Zdających
- 24 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 76,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 50,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 77 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Tuczępy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 338 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (282 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,5 mln zł przy dochodach 39,2 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 338 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 282 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 38,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,0%
- Podatek od środków transportowych
- 23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 39,2 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 37,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Tuczępy najlepsza pozycja to 1965. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−5,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 965 z 2 451 gmin w kraju · 78. z 99 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — −5,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 129 z 2 479 gmin w kraju · 89. z 102 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Tuczępy w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2013-01-03.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — studium uwarunkowań · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IG.III.4131.1.149.2012 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 grudnia 2012 r. stwierdzające nieważność części uchwały Nr XXIV/186/2012 Rady Gminy Tuczępy z dnia 27 listopada 2012 r. w sprawie sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w zakresie: § 5 uchwały dotyczącym ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Tuczępy ma plan ogólny?
- W gminie Tuczępy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tuczępy?
- W gminie Tuczępy mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat buski) to 27 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 77 zł/m² (119 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tuczępy?
- W gminie Tuczępy w roku 2025 oddano do użytku 0,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Tuczępy?
- W gminie Tuczępy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tuczępy?
- W gminie Tuczępy mediana EP ze świadectw energetycznych to 94 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 38 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tuczępy?
- W gminie Tuczępy w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2013-01-03.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.