Gmina Tarłów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 84 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat opatowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Tarłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Tarłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 84 świadectw).- Mediana EP
- 164 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 84 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Tarłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 8 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 40,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 3 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 8 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Tarłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 3 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarłów
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 9 projektów
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Tarłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 28 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 27,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -2,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 82 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Tarłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,6% powierzchni gminy, a 41,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 41 % 68 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 166 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Tarłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 40,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 40,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
- Zdających
- 24 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 43,3 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 38,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 60,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Tarłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 136 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (398 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,7 mln zł przy dochodach 39,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 136 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 398 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 8,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,9%
- Podatek od środków transportowych
- 18 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 39,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 37 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Tarłów najlepsza pozycja to 1350. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 378 z 2 451 gmin w kraju · 47. z 99 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — −2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 350 z 2 479 gmin w kraju · 48. z 102 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 190 z 2 301 gmin w kraju · 78. z 90 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Tarłów ma plan ogólny?
- W gminie Tarłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarłów?
- W gminie Tarłów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarłów?
- W gminie Tarłów w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Tarłów?
- W gminie Tarłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 8 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 40,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarłów?
- W gminie Tarłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 84 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarłów?
- W gminie Tarłów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.